Eeli Tolvanen, 19, sanoo suoraan, että hän pelaa tällä hetkellä mieluummin jääkiekkoa alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa kuin AHL:ssä.
LUE MYÖS: Eeli Tolvasella tuskaisa peli: "Rupesi naurattamaan, kun ei mennyt sisään"
Tolvanen kertoo hypänneensä jälleen Suomen nuorten MM-ryhmään hyvillä fiiliksin.
– Tuli lähetys Nashvillesta (NHL) takaisin Milwaukeen (AHL) ja oli tsäänssi tulla tänne pelaamaan Suomelle. Se oli totta kai yksi juttu. Kyllä tämä AHL-olot voittaa. Bussireissua oli kuitenkin tiedossa ja joulu olisi vietetty yksin. Täällä sai viettää sen suomalaisjengiläisten kanssa. Kyllä se oli loppujen lopuksi aika helppo päätös, Tolvanen niputtaa MTV Urheilulle.
AHL:ssä kiivaassa ottelutahdissa istumalihakset joutuvat pitkillä bussireissuilla kovalle koetukselle.
– Pelin jälkeen aletaan hyppäämään bussiin, kuusi tuntia istutaan siinä. Päästään neljältä hotellille ja seuraavana päivänä pelataan jo kuudelta uudestaan. Se on aika raskasta ja sitä tehdään joka viikonloppu. Ei se mitään herkkua ole, Tolvanen sanoo.
Tolvasen alkukausi Pohjois-Amerikassa on ollut sahaamista. Pääosin hän on pelannut AHL:ssä, jossa 24 otteluun on syntynyt 12 tehopistettä, mutta neljä NHL-peliäkin on kauteen toistaiseksi mahtunut, kahden pinnan saldolla.
– Siinä on hyvää ja huonoa, että on joutunut sahaamaan. AHL:ssä elämä on aika rankkaa. Unelmana on aina pelata ylhäällä, ja sitten tuli kutsu sinne. Siitä sai pikku itseluottamuspiikin. Kun kutsu tuli alas AHL:ään, sitä halusi mahdollisimman nopeasti päästä ylös takaisin. Siinä tulee sellainen tila, että yrittää antaa kaikkensa joka päivä. Tajusi sen, että he tekevät kovaa duunia siellä, että pysyvät joukkueessa. Pitää itsekin tehdä enemmän duunia, että sinne pääsee takaisin, Tolvanen ruotii.


