Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaishotellien siivooja paljastaa, mitä ihmiset unohtavat huoneisiinsa – tämä oli oudoin löytö

3:29Millä perusteella minibaarin tuotteet valikoituvat? Entä miksi kaikki on minikoossa? Hotellinjohtaja kertooKATSO MYÖS: Millä perusteella hotellihuoneen minibaarin tuotteet valikoituvat? Entä miksi kaikki on minikoossa?
Julkaistu 20.05.2024 06:29

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Lemmikkien ja aikuisten leluja unohtuu hotellihuoneisiin toisinaan, mutta eniten lomalaisilta jää jälkeen latureita.

Toisinaan lomalennolla hukkuvat kaikki matkatavarat, mutta tavallisempaa on selvitä pienemmillä menetyksillä. Hotellihuoneisiin unohtuu myös suomalaisilta kaikenlaista tavaraa. Ehdottomasti eniten huoneisiin unohtuu latureita.

– Niitä asiakkailta jää koko ajan. Välillä myös valkoiset t-paidat jäävät huoneeseen nimenomaan sänkyyn, koska sängyssä on valkoiset liinavaatteet. Sieltä paitaa ei huomaa, kertoo Suomen monissa hotelliketjuissa työskennellyt palveluesihenkilö Krislin.

Sekä lemmikkien että aikuisten leluja löytyy usein asiakkaiden jäljiltä. Kassakaappeihin tavaroita unohtuu harvemmin, kenties siksi, että niihin laitetaan lähtökohtaisesti arvokkaampia esineitä.

Lue myös: Älä koskaan toimi näin lentokoneessa

"Siellä oli kaksi isoa kestokassia täynnä kaikenlaista ruokaa"

Krislinin uralla oudoin huoneeseen unohtunut asia olivat noin viikon ruokaostokset.

– Siellä oli kaksi isoa kestokassia täynnä kaikenlaista ruokaa, hän muistelee.

Toisinaan huoneista löytyy siivotessa vähemmän mukavia yllätyksiä.

– Kerran oli käytetty kondomi paloilmoittimen päällä. Tuollainen on harmillista senkin takia, että kun huoneita mennään siivoamaan, yleensä joka päivä ei katsota kattoon, missä ilmoitin on. Mielestäni on aika noloa, jos asiakas tuollaista tekee.

Lue myös: Älä nappaa mukaan kammottavaa tuliaista: Näin tarkistat hotellihuoneen luteiden varalta!

Kiitoksia siivoojalle voi jättää: "Se tekee onnelliseksi"

Tökeryydet ovat kuitenkin vähemmistössä. Yleensä huoneista löytyy löytötavaroita, toisinaan tippiä tai pieni muistaminen siivoojalle.

– Suomalaiset eivät yleensä jätä tippiä, ulkomaalaiset turistit joskus jättävät. Voi jättää euron tai kaksi hyvin tehdystä työstä. Sehän on mukava yllätys huoneen kerroshoitajalle: ahaa, työni on otettu huomioon.

Usein ihmiset kirjoittavat kiitoksia ja terveisiä huoneen muistilehtiöön.

– Minulla, ja tiedän, että myös muilla alan kavereillani, on kerroshoitotoimistossa seinä, johon kiinnitämme kiitokset. Jos lapsi huoneessa piirtää ja kiittää, että oli mukavaa ja tosi siistiä, se tekee onnelliseksi.

Lue myös: Loma vain aikuisille? Näissä paikoissa se onnistuu Suomessa: "Onhan se ikävää, jos omalla lapsivapaalla naapurin lapsi hyppää altaassa pommilla viereen"

Lue myös: Kehtaako painaa? Finnairilla työskentelevä Sanna kertoo, mitä lentoistuimen yllä olevasta kutsunapista tapahtuu

Katso myös: Pärjääkö siivouksessa välineurheilulla?

4:17Pärjääkö siivouksessa välineurheilulla? Siivoustähti Auri Kananen näyttää kuinka siivousliinaa käytetään oikeaoppisestiAuri Kananen näyttää käytännöllisen ja helpon kikan, kuinka lika kannattaa pyyhkiä pinnasta irti siivousliinalla.

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lisää aiheesta:

Suomalaisia hotelleja siivoava Krislin kertoo, millainen urakka huoneen siistiminen on: "Tehdään niin hyvin ja nopeasti kuin pystytään, mutta…"Suomalaishotellien siivooja paljastaa, miten kauan kestää oppia petaamaan hotellisänky oikeinHotellissa seitsemän vuoden ajan työskennellyt Justin paljastaa asiat, joita asiakkaan ei koskaan pitäisi tehdä: "Olen nähnyt aivan kaikki tavat..."Stuertti paljastaa viisi asiaa, joita ei kannata tehdä lennolla: "Todella epähygieenistä"Siivouskuningatar Auri, 27, nousi otsikoihin siivottuaan Tinder-deitin kotia tuntikausia – tällaisen käsittelyn toimittajan koti saiArvaa, mihin muut vieraat oksentavat? 10 asiaa, joita hotellin henkilökunta ei kerro sinulle
HotellitLomaSiivousLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Hotellit
  • 10.10.15:28
    Petokset

    Poliisi varoittaa hotelleja

  • 26.9.12:30
    Konkurssi

    Järvisydän: Konkurssi peruttu

  • 18.9.09:53
    Tampere

    Totuus hämmentävästä Torni-hotellin jättivarauksesta paljastui: "Kiva kevyt pähkinä purtavaksi"

  • 17.9.21:45
    Tampere

    305 huonetta varattu – mitä tapahtuu Tampereen Tornissa ensi viikolla?

  • 27.6.22:59
    Yrittäjyys

    Nuoret kuljettivat lentokoneen keskelle mummolan peltoa Uuraisissa – muunsivat absurdiksi hotelliksi