Neljän nelikymppisen kaveruksen perustama Salama Brewing Company aikoo onnistua siinä, mikä muilta suomalaispanimoilta on jäänyt tekemättä.
Salaman toimitusjohtaja Christian Holmlund kertoo pohtineensa, miksei Suomesta ole noussut kansainvälisesti menestyvää olutbrändiä.
Hän sanoo suoraan, että Salama aikoo tämän tilanteen korjata.
– Tavoitteemme ovat maailman olutmarkkinoilla, sillä kansainvälisyys on meille itsestäänselvyys. Olemme luoneet kontakteja ja verkostoja jo pitkään, ja työ alkaa tuottaa tulosta, kertoo Holmlund artesaanipanimon tiloissa Espoon Bembölessä.
– Pitää vain puhua, viestiä ja viedä, ei se mitään rakettitiedettä ole. Moni arvosteli meitä oudosta erilaisuudesta, kovista puheista ja tavoitteista, mutta anteeksi pyytämällä ei ainakaan menesty ja kansainvälisty.
Ala ei ole helppo
Salaman tuotteita on myynnissä Ruotsissa.
Vienti on tarkoitus aloittaa Viroon, Hollantiin ja Britanniaan.
Holmlund myöntää, ettei ala ole helppo. Salaman alkuinvestointi laitteineen ja tiloineen oli noin 170 000 euroa, mutta suurehkoa summaa selittää osin keskimääräistä suurempi 1 100 litran tankkikoko.
Kaverukset puhuvat yhteisestä arvopohjasta.