Itä-Helsingin Kontulaan on perustettu uusi oluttehdas, jonka tyyli poikkeaa oleellisesti nykyisestä pienpanimotrendistä. Kontulan Oluttehtaan missiona on nimittäin tuottaa aivan tavallista lageria trendikkäiden erikoisoluiden sijaan.
Heinäkuussa 2020 Jukka Kurttilalle syntyi ajatus kolmannen mansikanmakuisen IPAn jälkeen: miksi kukaan ei kehitä kirkkaita ja raikkaita lagereita? Lyhyen markkinatutkimuksen jälkeen karu totuus paljastui: Lageria on vaikea tehdä ja laiteinvestoinnit ovat isot. Helpompaa on siis tehdä erikoisoluita.
Kontulan Oluttehdas kertoo tiedotteessaan, että erikoisoluiden valmistamisella on kuitenkin ikävä kääntöpuoli: suomalaiset panimot investoivat riittämättömiin panimolaitteisiin ja pyörittävät niitä kaiken lisäksi puoliteholla. Samaan aikaan yli 90 prosenttia Suomessa myydyistä oluista on ihan tavallisia lagereita.
"Meillä täällä Kontulassa ei ole varaa ostaa mitään turhaa"
Näin syntyi Kurttilan mukaan ajatus kokonaan uudenlaisesta liikeideasta.
– Meillä täällä Kontulassa ei ole varaa ostaa mitään turhaa. Tämä johti siihen, että päätimme perustaa Kontulan Oluttehtaan ilman tuotanto- tai varastotiloja, panimolaitteita, henkilökuntaa ja mitään, toteaa Kontulan Oluttehtaan isä Jukka Kurttila, joka tunnetaan myös Finlaysonin luovana johtajana.
Oluttehtaan perustajista kahdella on juuret Kontulassa. Se näkyy myös yrityksen arvoissa:
”Tiedämme, kuinka paljon joutuu lähtemään takamatkalta monissa asioissa pelkästään sen takia, että on sattunut kasvamaan Kontulassa. Olemme kirjanneet osakassopimukseemme, että palautamme yrityksemme tekemästä liikevoitosta 5 prosenttia Kontulan tai jonkin muun lähiön nuorten auttamiseen. Haluamme tuotoillamme rohkaista nuoria, antaa heille eväitä ja valaa itsetuntoa kasvamiseen.”
