Atlantilta kohti Yhdysvaltain itärannikkoa liikkuva Florence-hurrikaani on aiheuttanut pakoaallon Pohjois-Carolinasta kohti etelää. Osavaltiossa opiskeleva maajoukkuepainija Jere Heino pakenee kahden muun joukkuetovereidensa kanssa myrskyä parhaillaan kohti Floridaa.
Florence-myrskyn pelätään kehittyvän voimakkaimman eli viitostason hurrikaaniksi. Sen tuulet puhaltavat jopa yli 200 kilometriä tunnissa.
Yli miljoona ihmistä aiotaan evakuoida hurrikaanin tieltä. Pohjois-Carolinassa opiskeleva Suomen raskaan sarjan maajoukkuepainija, EM-pronssimitalisti ja suomenmestari Jere Heino kertoo, että myös hänen koulunsa on evakuoitu.
Suuri osa opiskelijoista lähtee Heinon mukaan loppuviikoksi joko kotiinsa tai muualle turvaan. Heino sai itselleen ja kahdelle joukkuetoverilleen väliaikaisasunnon Cayton Beachiltä Floridasta.
