Valtiovarainministeri ja kokoomuksen puheenjohtaja Alexander Stubb puolustaa blogissaan amerikkalaisten sotilaiden harjoittelua Suomessa.
– Harjoittelu Suomen omalla maaperällä sopii meille erittäin hyvin. Se on järkevää jo pelkästään taloudellisesti.
– Tärkein puolustusvoimien kahdenvälisistä kumppaneista on Yhdysvallat. Yhteistyö on tiivistynyt siitä lähtien, kun Suomi hankki ilmavoimilleen yhdysvaltalaiset Hornet-hävittäjät. Siitä on jo yli kaksikymmentä vuotta, eli uudesta asiasta ei ole kyse. Uutta on se, että Yhdysvallat panostaa taas harjoitteluun Euroopan maiden kanssa.
Stubbin mukaan kyse on täysin tavanomaisista ulko-, turvallisuus ja puolutuspolitiikkaan liittyvistä asioista, jotka on linjattu "kristallinkirkkaasti" hallitusohjelmassa.
– Toivoisin, että vuonna 2016 voisimme käsitellä näitäkin, täysin tavanomaisia, ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikkaan liittyviä asioita kylmänrauhallisesti ja maltilla.
Hän kertoo ymmärtävänsä esimerkiksi Paavo Väyrysen huolen.
– Väyrynen ehkä toivoo, että Suomi palaisi ulko- ja turvallisuuspolitiikassaan Venäjän ja lännen välimaastoon 1970-luvun tapaan.
SDP:n Antti Rinteen hämmennys sen sijaan ei saa Stubbilta ymmärrystä.
