Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tässä syy, miksi Stubb saapui Pariisin kokoukseen kahteen kertaan

0:42Stubb kummastutti Pariisissa kaksoissaapumisellaan – kertoo nyt miksiStubb kummastutti Pariisissa kaksoissaapumisellaan – kertoo nyt miksi.
Julkaistu 27.03.2025 16:13
Toimittajan kuva
Laura Pylvänäinen

laura.pylvanainen@mtv.fi

@laurapylv
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Stubb selitti medialle, miksi hän saapui kokouspaikalle Pariisissa kahteen kertaan.

Pariisissa järjestettävässä Ukrainaa tukevien maiden kokouksessa nähtiin aamulla erikoinen koreografia, kun Alexander Stubb saapui samalle kokouspaikalle kaksi kertaa perätysten.

Stubb saapui paikalle ensimmäisen kerran kello 9.18 paikallista aikaa. Hetkeä myöhemmin kokousvieraita alkoi saapua autolla suoraan palatsin eteen virallisin seremonioin, ja Stubb saapui paikalle toistamiseen – tällä kertaa autokyydillä – kello 9.39.

Macron ja Stubb halasivat toverillisesti, poseerasivat kuvaajille ja kävelivät sisään palatsiin. 

Lue lisää: Stubbin tuplatemppu hämmensi median Pariisissa

LK 27.3.2025 Ranskan presidentti Emmanuel Macron ja Alexander Stubb halasivat toverillisesti Pariisissa.Ranskan presidentti Emmanuel Macron ja Alexander Stubb halasivat toverillisesti Pariisissa.AFP / Lehtikuva

– Suomen entree Élyséehen on niin tärkeä, että me tulemme kaksi kertaa Ranskan protokollan ohjaamana, Stubb vitsaili tiedotustilaisuudessa iltapäivällä. 

Stubb kertoo kysyneensä ensimmäisellä kerralla, oliko nyt aika tulla. Vastaus oli Stubbin mukaan "oui, oui", eli kyllä, kyllä.

– Sinne käveltiin eikä Macronia näkynyt. Sitten he sanoivat, että presidentti haluaisi myös vastaanottaa teidät. Sen seurauksena teimme operaation takahuoneen kautta, kävelimme eteen uudestaan ja saavuimme autolla. 

Stubbin mukaan Macron pahoitteli tapahtunutta presidenttien kohdatessa.

– Luulen, että hän oli juuri silloin [kun ensimmäisen kerran saavuin] puhelimessa [Yhdysvaltain presidentin] Donald Trumpin kanssa, mutta ranskalaiselle protokollalle me emme voi mitään. 

Ukrainaa tukevien halukkaiden maiden koalition kokous Ranskan Pariisissa alkoi hieman ennen puoltapäivää Suomen aikaa.

Lue myös: Stubbilta viisi pointtia Pariisista: Tämä on viestimme Venäjälle

Lisää aiheesta:

Stubb sai vuolaita kehuja Trumpilta – poikkeukselliset kuvat julki kulissien takaaTrump hukkasi Stubbin, joka istui häntä vastapäätä – kiusallinen hetki kääntyi hunajaisiin kehuihinStubb: "Nyt ei ole aika löyhätä pakotteita"Stubbilta viisi pointtia Pariisista: Tämä on viestimme VenäjälleStubbin tuplatemppu hämmensi mediaa PariisissaZelenskyi vastaili toimittajien kysymyksiin, kun arvovaltainen taho yritti soittaa: "Anteeksi, Emmanuel"
Alexander StubbEmmanuel MacronRanskaTrumpin YhdysvallatDonald TrumpMaailmanpolitiikkaEurooppa
Ukrainan sota
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Alexander Stubb
  • Eilen22:30
    Maanpuolustus

    Pitääkö suomalaisten pelätä venäläisdrooneja? Näin arvioi presidentti Stubb

  • Eilen17:41
    Latvia

    "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

  • Eilen16:58
    Latvia

    Stubb: Suomi tuomitsee Israelin maahyökkäyksen Gazaan

  • Eilen12:25
    Venäjä

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä

  • Eilen06:19
    Suzanne Innes-Stubb

    Susijengifanituksesta takaisin asiaan ja maanpuolustuksen haasteisiin – Stubb Latviaan