Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Stubb: Painetta Venäjää kohtaan on lisättävä

Presidentti Stubb osallistui halukkaiden koalition kokoukseen
Presidentti Stubb osallistui halukkaiden koalition kokoukseenIMAGO/Capital Pictures/ All Over Press
Julkaistu 24.10.2025 19:26(Päivitetty 24.10.2025 20:12)

MTV UUTISET – STT

Presidentti Stubb osallistui tänään halukkaiden koalition kokoukseen.

Painetta Venäjää kohti on lisättävä, sanoo presidentti Alexander Stubb viestipalvelu X:ssä. Stubb osallistui tänään Britannian ja Saksan isännöimään halukkaiden koalition kokoukseen, jossa keskusteltiin Ukrainan tukemisesta ja puolustamisesta.

– Yhdessä 33 maan kanssa vahvistamme Ukrainaa sen tiellä kohti kestävää rauhaa. EU:n, Yhdysvaltojen ja Iso-Britannian pakotepäätökset heikentävät merkittävästi Venäjän sotakoneistoa. Painetta on edelleen lisättävä, Stubb kirjoittaa.

154824419
Halukkaiden koalitio piti kokouksen tänään.AFP / Lehtikuva

Britannian pääministeri Keir Starmer sanoo, että Ukrainaa tukevat maat pyrkivät saamaan Venäjän öljyn ja kaasun pois globaaleilta markkinoilta.

Starmer kertoi asiasta tiedotustilaisuudessa niin sanotun halukkaiden koalition kokouksen jälkeen.

Starmerin mukaan koalitio aikoo jatkaa Venäjän ja presidentti Vladimir Putinin painostamista.

Koalitio pyrkii myös vapauttamaan Venäjältä jäädytetyt varat käyttöön Ukrainan jälleenrakentamiseen. Lisäksi koalitio aikoo vahvistaa Ukrainan ilmatorjuntaa.

Ukrainalle tarjottavia turvatakuiden työstämistä jatketaan, Starmer kertoi.

Naton pääsihteeri Mark Rutte sanoo, että molemmin puolin Atlantin valtamerta halutaan, että sota Ukrainassa loppuu. Hän kehuu tapaamistaan Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin kanssa aiemmin tällä viikolla.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoo, että Venäjällä on käynnissä terrorikampanja Ukrainan energiajärjestelmää vastaan. Zelenskyin mukaan Venäjä yrittää tehdä talvesta kylmän siviileille, jotta se voi painostaa Ukrainaa.

Tanskan pääministeri Mette Frederiksen sanoo, että Ukrainan sotakorvauslainasta tulee löytää ratkaisu jouluun mennessä.

Ukrainalle kaavailtu 140 miljardin euron sotakorvauslaina jäi toteutumatta torstain EU-huippukokouksessa Belgian vastustuksen vuoksi.

Frederiksenin mukaan idea lainasta on hyvä ja Venäjän tulee maksaa tekemistään vahingoista. Hänen mukaansa yksityiskohtia pitää kuitenkin vielä työstää.

Lue myös: "Suuri pettymys": Venäjän jäädytetyt varat välttyivät käänteentekevältä päätökseltä

Lisää aiheesta:

Zelenskyi: Rauhan avain on riistää Venäjän sotakoneistolta rahat ja resurssitUkrainan turvatakuiden sotilaallista osuutta valmistellaan parhaillaan – "Muistamme Budapestin virheen"Ukrainan tukijamaat työstävät turvatakuita tänään etäkokouksessaZelenskyi: "Historiallinen päätös Yhdysvalloilta"Zelenskyi kiitti SaksaaMTV Pariisissa: Kansainvälisessä kokouksessa etsitään keinoja Ukrainan tukemiseen – Suomelta odotetaan yhtä asiaa
Alexander StubbUkrainaVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Alexander Stubb
  • 18:06
    Kirjat

    Stubb avasi kirjamessuilla suhteensa Trumpiin: "Pääsimme hyvään alkuun erikoisesta syystä"

  • ti21:01
    Vietnam

    Stubb isännöi Vietnamin kommunistisen puolueen pääsihteeriä

  • 18.10.11:36
    Ukrainan sota

    Stubb BBC:lle: Vain Trump voi pakottaa Putinin neuvotteluun – "Nyt enemmän keppiä, vähemmän porkkanaa"

  • 17.10.17:07
    Politiikka

    Yle: Upi sensuroi Oliver Stubbiin liittyviä asiakirjoja – tämä kerrotaan syyksi

  • 17.10.15:29
    Rikos

    Presidentti Stubb armahti törkeästä petoksesta tuomitun