Stubb on tyytyväinen Trumpin asepäätökseen

LK Stubb 15072025
Tasavallan presidentti kuvattuna Kultarannassa toukokuun lopulla.Lehtikuva
Julkaistu 15.07.2025 09:27

MTV UUTISET – STT

Stubbin mukaan 50 päivän määräaika tulitauolle sekä pakotteiden uhka ovat tärkeitä edistysaskelia.

Presidentti Alexander Stubb kertoo olevansa tyytyväinen Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätökseen lähettää aseita Ukrainalle. Stubb kommentoi asiaa viestipalvelu X:ssä.

Stubbin mukaan 50 päivän määräaika tulitauolle sekä pakotteiden uhka ovat tärkeitä edistysaskelia Venäjän pakottamisessa neuvottelupöytään.

Stubb viittaa viestissään republikaanisenaattori Lindsey Grahamiin ja demokraattisenaattori Richard Blumenthaliin, jotka ovat ajaneet Venäjälle pakotteita ajavaa lakipakettia Yhdysvaltain kongressissa.

Republikaanien ja demokraattien yhteinen esitys langettaisi Venäjältä öljyä ja uraania ostaville maille jopa 500 prosentin tullit. Trump kiitteli eilen kongressin aloitetta, mutta ei antanut sille tukeaan.

Juttu jatkuu alla olevien linkkien ja videon jälkeen.

Lue myös nämä aiheeseen liittyvät: 

Asiantuntija Trumpin tulliuhkailuista Putinille: "Edustavat kovempaa retoriikkaa"

Ukrainalle huippuluokan aseita miljardien arvosta

BBC: Trump luuli neljästi, että diili Putinin kanssa on selvä

2:09imgNäin turvallisuuspolitiikan asiantuntija Henri Vanhanen analysoi Trumpin tuoreimpia puheita.

Ukraina kiitellyt päätöstä

Trump ja Washingtonissa vieraileva Naton pääsihteeri Mark Rutte ilmoittivat eilen, että Ukrainalle toimitetaan massiivinen aselähetys Naton kautta. 

Trumpin mukaan Naton jäsenmaat lähettävät omia Patriotejaan Ukrainaan, minkä jälkeen Yhdysvallat toimittaa niille korvaavaa kalustoa.

Trump myös uhkasi Venäjää ja sen kauppakumppaneita jopa 100 prosentin tulleilla, ellei Ukrainaan saada tulitaukoa 50 päivässä.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi kiitti Trumpia ja Yhdysvaltoja päätöksestä ja sanoi, että asetoimitukset auttavat suojelemaan ukrainalaisten henkiä.

Venäjä ei toistaiseksi ole kommentoinut Trumpin päätöstä.

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota