Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

STM tiedotti koronapassin laajentamisesta – Kiuru: "Emme voi vain puolustautua, vaan meidän pitää painaa kaasua"

3:14Krista Kiuru: Tulemme olemaan vaikeassa tilanteessa omikronin takia - meidän pitää painaa kaasuaMinisteri Kiuru: Koronatilanne on huolestuttava, eduskunta valmis säätämään koronapassista nopeasti
Julkaistu 17.12.2021 15:40(Päivitetty 17.12.2021 17:39)

MTV UUTISET

Sosiaali- ja terveysministeriö pitää perjantaina tiedotustilaisuuden liittyen koronapassin laajentamiseen Suomessa. 

Tilaisuudessa kerrotaan hallituksen esityksen luonnoksesta, jossa ehdotetaan, että koronapassin käyttö olisi lain nojalla mahdollista myös silloin, kun rajoituksia ei olisi voimassa. Hallituksen esitys lähtee tänään lausuntokierrokselle.

Lisäksi hallituksen esityksen luonnoksessa ehdotetaan, että tartuntatautilain mukaisia viranomaispäätöksiä tekevät kunnat ja aluehallintovirastot voisivat tietyissä tilanteissa velvoittaa toimijoita edellyttämään koronapassin esittämistä. Valtioneuvosto voisi vastaavasti säätää asiasta ravintoloiden osalta.

Hallituksen sote-ministeriryhmä on käsitellyt asiaa tänään. MTV Uutiset seuraa tiedotustilaisuutta tässä artikkelissa.

Klo 17:38 Kiuru: On hienoa, että rokotusväliä lyhennetään toisen ja kolmannen rokoteannoksen välillä. Päätös oli odotettu. MInisteriltä kysytään myös tartuntojen jäljityksestä tässä tilanteessa. Osa tartuntatautilääkäreistä on pitänyt jäljitystä turhana, kun tartunnat leviävät näin hurjasti. Kiuru vetoaa ECDC:n linjaan, jossa on korostettu testaamista ja jäljitystä.

Klo 17:35 Kiuru: Keskityn omaan leiviskääni enkä kommentoi esimerkiksi aluevaalien siirtämistä.

Klo 17:28 Kiuru: Puhemiehen mukaan eduskunta on valmis käsittelemään asian eikä lain voimaantulo jää siitä kiinni.

Klo 17:26 Johtaja Jari Keinänen, STM: Tarkoituksena on mahdollistaa koronapassin käyttö, vaikka rajoituksia ei olisi voimassa. Jatkossa AVIt ja kunnat voisivat määrätä millaisia rajoituksia otetaan käyttöön. Viimesijainen keino olisi liiketilan sulkeminen. Lain lausuntokierros päättyy 17. tammikuuta ja laki olisi voimassa 30.6.2022 asti.

Klo 17:20 Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd): Meidän pitää pystyä rytminvaihdokseen omikronin takia. Tulemme olemaan vaikeassa tilanteessa. Emme voi vain puolustautua, vaan meidän pitää painaa kaasua. Lakimuutos lähtee lausuntokierrokselle.

Klo 17:15 Tiedotustilaisuus alkaa.

Lisää aiheesta:

Pääministeri Marin: Suomi aukeaa 1. maaliskuuta – suurin osa rajoituksista poistuu jo 14. helmikuutaSTM: Hallitus ehdottaa, että koronapassin käyttö olisi lain nojalla mahdollista myös, kun rajoituksia ei ole voimassaMinisteri Kiuru: Tehohoitopaikkoja on enää yksi – tiukemmat ravintolarajoitukset voimaan leviämisalueilla sunnuntainaNäin koronapassista ja koronatoimista kerrottiin – Kiuru pelkää rajojen yli tulevia virusmuunnoksiaHallitus neuvotteli rajoituksista ja koronapassista – MTV Uutiset seurasi suoranaMTV Uutisten tiedot: Uusi koronastrategia käyttöön ehkä vasta lokakuussa – hallitus haluaa vahvan rokotekattavuuden ennen yhteiskunnan avaamista
KoronarajoituksetKrista KiuruKoronavirusHallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarajoitukset
  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 22.3.08:30
    Talous

    Suomen Yrittäjät vaatii jälkiselvitystä korona-ajasta kovin sanoin – "Ei hyvää hallintoa"

  • 16.3.22:38
    Koronarokotus

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 27.10.202416:41
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustaja raivostui "räteistä lasten naamalla" tv:ssä – kyseessä oli uusinta korona-ajalta