Stefanie Latcham, 27, sairastui munasarjojen monirakkulaoireyhtymään. Hän oli toivonut miehensä kanssa toista lasta, mutta menetti toivonsa sairauden ja keskenmenojen myötä. Siksi yllätys oli melkoinen, kun lääkäri kertoi hänen odottavan kolmosia.
Stefanie Latcham ja hänen kihlattunsa Michael Gough, olivat yrittäneet lasta kaksi vuotta ja kokeneet aiemmin kaksi keskenmenoa, kirjoittaa The Sun.
Munasarjojen monirakkulaoireyhtymä eli PCOS on Terveyskirjaston mukaan tavallisin naisten hormonihäiriö, josta kärsii 5–15 prosenttia naisista. Oireita ovat muun muassa epäsäännölliset kuukautiset, liiallinen karvankasvu ja lapsettomuus.
Kolmosten todennäköisyys on häviävän pieni
Pariskunta käytti IVF-hoitoa eli koeputkihedelmöityshoitoja, joiden myötä kaksosten saamisen todennäköisyys on suurempi. Kolmosvauvojen saamisen todennäköisyys on kuitenkin vain noin yksi 200 miljoonaa syntymää kohden.
