Nepalin mielenosoituksissa kuolleiden määrä on noussut 72:een, kertoo maan uusi väliaikaishallinto. Loukkaantuneita on liki 200.
Protesteissa on vastustettu myöhemmin peruttua rekisteröitymättömien sosiaalisen median alustojen kieltoa sekä korruptiota. Mielenosoittajat sytyttivät myös tuleen parlamentin, muita hallintorakennuksia ja poliitikkojen koteja.
Nepalin väliaikaishallinnon johtaja, pääministeri Sushila Karki, 73, lupasi puheessaan tänään keskittyä hyvään hallintoon ja korruption kitkemiseen.
Valtaosa mielenosoittajista oli nuoria, joiden tulevaisuudennäkymät Nepalissa ovat synkät. Maailmanpankin mukaan viidennes Nepalin 15–24 -vuotiaista on vailla työtä tai opiskelupaikkaa.
– Se, mitä tämä ryhmä vaatii, on korruption loppuminen, hyvä hallinto ja taloudellinen tasa-arvo. Teidän ja minun on oltava valmiita vastaamaan näihin vaatimuksiin, Karki sanoi puheessaan.
Taannoiset levottomuudet olivat vakavimpia Nepalissa sen jälkeen kun vuosikymmenen kestänyt sisällissota päättyi ja maa luopui monarkiasta vuonna 2008.
Lue lisää: Raivo yltyy Nepalissa! Mellakoijat polttivat entisen pääministerin talon – video näyttää kaaoksen
Somepäätös raivostutti Nepalissa, lähes 20 kuollut
Juttua päivitetty kello 11.21.