Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Snookertähti Ronnie O'Sullivanilta kova uhkaus MM-turnauksen alla – lähettää kipakan vaatimuksen järjestäjille

Julkaistu 15.04.2021 17:24
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Snookerin MM-turnaus käynnistyy lauantaina tutusti Sheffieldissä Englannissa. Tapahtumaan aiotaan päästää noin kolmannes normaalista yleisömäärästä, mutta puolustava maailmanmestari Ronnie O'Sullivan ei ole yleisön läsnäolosta innostunut.

Ronnie O'Sullivan on jälleen kerran yksi MM-turnauksen ennakkosuosikeista. O'Sullivan voitti viime vuonna kuudennen maailmanmestaruutensa. Tuolloin suurin osa turnauksesta pelattiin tyhjien katsomoiden edessä, mutta avauspäivänä ja finaalissa sallittiin kolmasosa normaalista yleisömäärästä.

O'Sullivania tyhjille katsomoille pelaaminen viimeisen vuoden aikana ei ole haitannut, eikä hän haluaisi innokkaita faneja katsomoihin MM-näyttämöllekään. Tähden äiti sairasti hiljattain vaikean koronavirustaudin, ja O'Sullivan sanoo tuntevansa olonsa epämukavaksi ihmisten läheisyydessä.

Lajin supertähti vaatii snookerin ammattilaiskiertuetta reagoimaan tilanteeseen ja järjestämään pelaajille turvaa faneilta. O'Sullivan toteaa Sportinglifen haastattelussa jättävänsä mieluummin turnauksen pelaamatta kuin menettävänsä kaksi vuotta elämästään koronataudin takia.

– En halua ihmisten tulevan lähelleni. En todellakaan. Raivostuisin siitä, O'Sullivan sanoo Sportinglifen haastattelussa.

– Hullut fanit tuovat nimikirjoitusvihkojaan eteesi ja pyrkivät ottamaan selfieitä. Jos en saa riittävää suojelua tai tunne oloani turvatuksi Sheffieldissä, en rehellisesti sanoen ole varma, tunnenko oloani mukavaksi siellä.

O'Sullivan vakuuttaa, että yleisön tuominen MM-katsomoon sopii hänelle, mutta turvatoimien tulee olla riittäviä. Katsojien tulee pysytellä kahden metrin turvavälin päässä pelaajista. O'Sullivan odottaa järjestäjien pitävän huolta siitä, ettei pelipaikkana tunnetun Crucible Theaterin tai pelaajien hotellin ulkopuolelle keräänny sankkoja väkimääriä. 

– Snooker ei ole minusta sen riskin arvoista. Joukkokokoontumisia ei yksinkertaisesti voi järjestää. Salin oven ulkopuolella on yleensä joukoittain ihmisiä, hotellin ulkopuolella on joukoittain ihmisiä, jos kävelee pubin ohi, siellä on ihmisjoukkoja, jotka odottavat pelaajia kirjoittamaan nimikirjoituksia, O'Sullivan kuvailee.

– En halua joutua kinaamaan sellaisten kanssa, jotka eivät usko covidin vaarallisuuteen ja haluavat selfien. Yhtäkkiä joudut tappeluun jonkun humalaisen kanssa, joka välitä asiasta. Siinä vaiheessa kaikki harkinta on heitetty sivuun.

O'Sullivan sanoo viettäneensä itse varsin tarkasti koronalta suojattua elämää, eikä halua siirtyä turvatuista oloista paikkaan, jossa on ihmisiä, jotka eivät ota sairautta vakavasti.

– Viime maaliskuusta lähtien en ole ollut kenenkään lähellä, edes omien lasteni. Laitan heidät istumaan auton takapenkillä maski kasvoillaan ja ikkunat auki. Jos he eivät halua toimia niin, he eivät pääse autoon. Lapseni asuvat äitinsä luona, enkä tiedä, missä he ovat olleet. He vastustavat sitä hieman ja pitävät koko juttua vähän salaliittona. Minä olen toista mieltä, koska äitini sairastui.

Lisää aiheesta:

Ronnie O'Sullivanin mitta täynnä: "Siinä tapauksessa en pelaa enää koskaan"Ronnie O'Sullivan sai vastustajan, jolle häviäminen ei tunnu pahalta – taas tylyä puhetta MM-kisoista: "Pienemmät vakuutusrahat kuin Lewis Hamiltonista"Ronnie O'Sullivan paalutti jälleen tiukkaa tekstiä MM-kisoista – uhkaa jopa vetäytymiselläRonnie O'Sullivanin tekemä uhkaus testiin, kun Englannista kantautui monen toivoma snookeruutinen – "On mielenvikaista edes keskustella tästä"Snookertähti Ronnie O'Sullivanin harvinainen vaatimus meni läpi – uhkaa yhä jättää huipputurnauksen keskenRonnie O'Sullivan antoi syyn snookerinnostuksensa hiipumiselle – hämmästyttävä paljastus huipputurnauksen kulisseista: "Minut on jopa heitetty pihalle"
SnookerUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Snooker
  • 28.10.09:30
    Urheilu

    Snookerissa ennennäkemätön voitto – "Tuntuu, että menetän tajuntani"

  • 22.10.11:19
    Urheilu

    Snookertähdeltä raju avautuminen: "Toivottavasti joku kuuntelisi"

  • 19.10.13:11
    Urheilu

    Snookermestarille brutaali takaisku: "En ole koskaan kokenut vastaavaa"

  • 10.10.12:49
    Urheilu

    Huippusnookerissa käsittämätön ottelutulos – "Hullu päivä"

  • 10.10.08:51
    Ronnie O'Sullivan

    Ronnie O'Sullivanilta jäätävä temppu – "Säälimätön"