Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

SM-liigassa nähty useita törkeyksiä – erotuomaripomo saanut pelaajilta hyvää palautetta

Entinen huipputuomari Jyri Rönn toimii nykyisin SM-liigan erotuomarijohtajana.
Entinen huipputuomari Jyri Rönn toimii nykyisin SM-liigan erotuomarijohtajana.Lehtikuva
Julkaistu 19.11.2015 16:23
Toimittajan kuva

Eemeli Pienimaa

SM-liigan erotuomarijohtaja Jyri Rönnin mukaan pelaajat ovat tietoisia siitä, että mitä kaukalossa saa tehdä ja mitä ei.

Viimeisen viikon sisään SM-liigaotteluissa on nähty useita tapahtumia, joissa on tullut loukkaantumisia tahallisilta vaikuttaneiden vahingoittamisyritysten seurauksena. Rönn on seurannut tilannetta tarkalla silmällä.

– En tuomitsisi pelaajien yrittäneen viime aikoinakaan vahingoittaa toisiaan tahallisesti. Eihän meillä ole siitä mitään varmuutta. Pelaajilla on viime kädessä vastuu siitä, että mitä kentällä tapahtuu, Rönn alustaa.

– Meidän tuomareiden vastuu on rangaista sääntökirjan ja pelin hengen mukaisesti. Meidän pitää ottaa rikkeet pois ja sitä kautta edesauttaa turvallisuutta. Meidän pitää olla linjakkaita ottelusta toiseen, Rönn kuvailee.

Erotuomareiden esimies ei halua ottaa sen tarkemmin kantaa tapauksiin, jotka ovat olleet viime päivinä esillä. Rönnin mukaan poikkeukselliset tilanteet käydään jälkikäteen läpi tuomareiden kanssa.

– Tarkastelemme näitä yksittäisinä tapauksina. Tuomarit tekevät ratkaisut kentällä yhteisten linjausten ja sääntöjen mukaisesti. On tietysti ikävää, että pelissä tapahtuu loukkaantumisia, Rönn toteaa.

Pari-kolme vuotta takaperin SM-liigaotteluista puuttuivat taklaukset ja tunteet. Nyt ne ovat palautuneet ja sitä myöten tänä syksynä on nähty muutamia ylilyöntejä. Pelaajat ovat kuitenkin tietoisia siitä mitä kaukalossa saa tehdä ja mitä ei.

– Se on tavoite, että pelaajat tietävät linjan. Sen pitää kestää pelin sisällä ja ottelusta toiseen. Muutamien pelaajakeskusteluiden pohjalta olen saanut rohkaisevaa palautetta ja positiivista signaalia. Isossa kuvassa tilanne on hyvä, Rönn kokee.

Lisää aiheesta:

SM-liiga-pomolla tiukka kanta tähän kohutuomioon: "Se meni väärin" – myöntää alkukauden tuomaritoiminnan pari ohiammuntaaPäähän kohdistuneet taklaukset herättävät suurta keskustelua, SM-liigapomo seisoo sarjan asettaman linjauksen takana – "Totuuden löytäminen on hankalaa"KalPa-luotsi ottaa kantaa kurinpidon kohuratkaisuun – ärähtää valloillaan olevasta ilmiöstä: "Tekee hallaa lajillemme"SM-liigan pomo lataa suoraa tekstiä törkytaklauksista – "Ollaan kuin varsat laitumella"Petteri Sihvosen mitta täyttyi Liigan härskeistä taklauksista: ”Jos Liiga ei pysty reagoimaan – yleisön on tehtävä se” Erotuomaripomo kertoo: Näin viheltäjät pudotuspeleihin valitaan
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 20:56
    Pelicans

    Sami Kapanen tiuski: "Mitä sinä haluat?" – Päästeli sitten harvinaislaatuista kritiikkiä

  • 20:22
    HPK

    Tyly putki katkesi SM-liigan surkeimman vierasjoukkueen kustannuksella – "Karua, jos olisimme taas hävinneet"

  • 20:05
    SaiPa

    Raju näytös – Raimo Helminen tiukkana: "Valehtelevat todella paljon"

  • 19:07
    HIFK

    Oho: HIFK jysäytti yllätyksen SM-liigassa

  • 18:27
    TPS

    Karmivaa menoa: TPS sai kylmää kyytiä Turussa