Jääkiekon SM-liiga Oy:n toimitusjohtaja Mikko Pulkkinen on nöyrä karun tosiasian edessä. Liigaseurat tekivät päättyneillä tilikausillaan tappiota yhteensä noin kahdeksan miljoonaa euroa.
Vaikka ensi viikolla alkavan 50-vuotisjuhlakauden kylkeen liimaisi millaisia kiiltokuvia tahansa, riittää suomalaisen urheilun viihdejätin moottoreilla eli liigaseuroilla kirittävää muuallakin kuin kaukalossa.
Pulkkinen nostaa esille kolme asiaa, jotka ovat vaikuttaneet nähtyyn tuloskehitykseen.
– Yleinen kustannustaso vaikuttaa joka ikiseen yhtiöön. Ei se väistele jääkiekkoa, hän kertoi STT:lle tiistaina Helsingissä järjestetyssä Liigan avaustilaisuudessa.
Pulkkisen toinen pointti on jään tasolta ja nostaa liigaseurojen ydintoiminnan kustannuksia.
– Yksi asia on globaali kilpailu pelaajista ja sitä kautta palkkatason nousu. Se ei voi olla vaikuttamatta.
– Kolmas keskeinen tekijä on se, että meillä on seuroja ja joukkueita, jotka kasvavat todella voimakkaasti. Sitten on pienempiä seuroja, joilla liikevaihdot ovat laskeneet. Jokaisen seuran täytyy panostaa todella kovaa liiketoimintaympäristöönsä, että bisnestä saadaan kasvatettua.
Isokaan ei osu aina nappiin
2:03
