Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

SM-liigan tulikuuma ryhmä kovaan testiin – päävalmentaja poissa useasta pelistä: "Saa nähdä"

Mikko Mannerin (oik.) merkitys HPK:lle on suuri, vaikka seuralla on varamiehenä muun muassa Ari-Pekka Selin.
Mikko Mannerin (oik.) merkitys HPK:lle on suuri, vaikka seuralla on varamiehenä muun muassa Ari-Pekka Selin.Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 04.02.2025 10:34
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Päävalmentaja Mikko Mannerin puuttuminen loistavassa iskussa olevan HPK:n penkin takaa tuo hämeenlinnalaisille merkittävän haasteen kriittiseen vaiheeseen kautta.

Kauden surkeasti aloittanut ja päävalmentaja Matias Lehtoselle potkut antanut HPK on ollut vuodenvaihteen jälkeen yksi SM-liigan valopilkkuja. Joukkue on voittanut kahdeksan ottelua viimeisestä kymmenestä. Alkusyksyn heittopussi on nyt tukevasti kiinni pudotuspelipaikassa.

Nyt Kerhossa joudutaan kuitenkin uuden haasteen eteen, kun nykyinen valmentaja Mikko Manner lähtee maajoukkueen matkaan Ruotsin EHT-turnaukseen ja sieltä Pohjois-Amerikkaan 4 Nations -turnaukseen.

Lue myös: Tässä näkyy Tommi Niemelän kädenjälki Ilveksessä: "Ei tullut millään näkyviin"

Mannerilta menee ohi EHT-turnauksen pelitauon tarjoaman harjoittelujakson lisäksi ainakin neljä liigaottelua, kun HPK kohtaa tulevalla viikolla JYPin, Ilveksen ja KooKoon sekä seuraavalla viikolla SaiPan. Jos Suomi venyy NHL-tason turnauksessa aina 21. helmikuuta pelattavaan loppuotteluun, on Manner varmuudella pois myös toisesta JYP-kohtaamisesta.

MTV Urheilun asiantuntija Karri Kivi odottaa mielenkiinnolla, miten HPK kestää tilanteen.

– Manner on onnistunut kyllä ihan nappiin. Se oli alkuun tosi vaisun oloista koko ajan, mutta nyt he ovat jo yhdeksäntenä Kärppien edellä.

– Saa nähdä, miten se vaikuttaa nyt, kun Manner on maajoukkueen mukana. Häneltä jää aika paljon pelejä väliin, Kivi pohtii.

”Hemmetin nopea pää”

Kaikkien päävalmentajien kohdalla poissaolo ei välttämättä näin paljon joukkuetta koettelisi, mutta Mannerin rooli on poikkeuksellisen suuri. Siitäkin huolimatta, että HPK:lla on valmennusryhmässään myös pitkän päävalmentajakokemuksen omaava Ari-Pekka Selin.

– Manner on helkutin hyvä koutsi. Hänellä oli viime kaudellakin iso ruutu Kärppien pronssissa. Se on ihan selvää. Ja hänen menestyksensä on niin kova viimeisen kymmenen vuoden ajalta.

1.04974318Mikko Mannerin energia tarttuu myös pelaajiin.Mikko Lieri / All Over Press

Manner ei ole myöskään tullut Hämeenlinnaan johtamaan pelkällä karismallaan. Kivi tietää kollegansa olevan äärimmäisen kiinnostunut itse pelistä ja opiskelevan sitä koko ajan lisää.

– Hän on niin energinen äijä. Se, kuinka paljon hän tykkää tuosta pelistä, on kyllä ihan tapissa. Se on kymppi, siihen ei miinusta saa perään. Ja kun hän välittää, se heijastuu jätkille. Sillä hän on saanut tuon kelkan käännettyä totaalisesti, Kivi perustelee.

– Manner on harva poikkeus siitä, että sitten kun alkaa olla viisikymppinen koutsi, niin aika harva piirtää enää ottelun lopussa itse fläppitaululle hyökkäys- tai puolustuskuvioita. Monet jättävät sen nuoremmille, joilla on nopeammat piuhat. Manner tekee sitä yksinkertaisesti siitä syystä, että se on hänen vahvuutensa ja hänellä on niin hemmetin nopea pää.

Lue myös: Lähde: Kärpät pelaajakilvassa toisen Liiga-seuran kanssa

Lisää aiheesta:

SM-liigan jättiläiset täysin eri tilassa – Olli Jokisen puheet savuna ilmaan: "Nythän se ei toimi ollenkaan"Tämä asia Kärpissä muuttuu välittömästi – "Tuskin jäävät samalla tavalla tekemättä"Raimo Helminen palautti SaiPan uskottavuuden – Karri Kiveltä upea lausunto: "Se on 'Raipen' salaisuus"Olli Jokinen paahtaa järisyttävät sanat vähäisesti huomioidusta SM-liigamiehestä: "Yksi maailman parhaista"Petteri Sihvonen teki rajun havainnon Olli Jokisesta – mitä ihmettä Kärpissä oikein tapahtuu?Sota ajoi pois Venäjältä: Tomi Lämsä, 43, palaa yllätyskäänteen kautta SM-liigaan – edessä on heti kova haaste
LiigaHPKLeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen21:00
    KalPa

    HIFK:lle ruma selkäsauna – Doug Shedden joutui heti ylitöihin SM-liigassa

  • Eilen19:52
    HPK

    Nöyryytys! HIFK sukeltaa – ruotsalaisvahdilla kammottava debyytti

  • Eilen19:18
    Sport

    Doug Sheddenille heti kylmä suihku

  • Eilen18:55
    Tappara

    Tätä on odotettu: SM-liigan hyökkääjätaituri onnistui viimein maalinteossa

  • Eilen18:32
    Sport

    Doug Shedden palasi Suomeen – tämä yllätti: "En koskaan ajatellut"