Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

SM-liigan tähtinimi paljastaa – oli kuopata uransa jättikohuun: "Niin myrkyllinen minulle"

1:58Patrik Bartosak poikkeuksellisesta tavastaan: "Milloin maalivahti saa kokea saman?"Patrik Bartosak poikkeuksellisesta tavastaan: "Milloin maalivahti saa kokea saman?"Tomi Natri /All Over Press
Julkaistu 17.01.2025 06:02
Toimittajan kuva
Jere Hultin

jere.hultin@mtv.fi

@J_Hultin

Suvi Puukangas

suvi.puukangas@mtv.fi

Pelicansiin palannut ja heti hyviä otteita esittänyt Patrik Bartosak puhuu avoimesti MTV Urheilulle kuluneesta vuodesta, jonka aikana hän oli jo varma, että jääkiekkoura olisi ohi. Kohuissakin ryvettynyt Bartosak haluaisi mahdollisesti päättää uransa Lahdessa.

– Luulin, etten pelaa enää ikinä jääkiekkoa. Viime kaudella ajattelin, että tämä oli tässä. Urani olisi ohi. 

Näin tshekkivahti Patrik Bartosak pamauttaa haastattelun alussa MTV Urheilulle.

31-vuotias veräjänvartija sai reilu vuosi sitten potkut kotimaansa pääsarjan Mountfieldista. Mediatietojen mukaan Bartosak ajoi autokolarin humalassa.

Kohuvahtinakin tunnettu erikoispersoona on vuosien varrella ollut otsikoissa useista kyseenalaisista tapauksista. Hänen uutisoitiin muun muassa pahoinpidelleen tyttöystäväänsä vuonna 2015. Pari vuotta sitten Bartosakin kerrottiin hyökänneen isänsä kimppuun. Bartosak on kertonut mielenterveyden haasteistaan avoimesti. 

Viimeisin tapaus Tshekissä oli kuitenkin lähellä olla se viimeinen pisara ammattilaisuran kannalta. 

– Tällä kaudella en esimerkiksi harjoitusleireillyt lainkaan. Olin loppu jääkiekkoon, hän kertaa.

Tilanne kuitenkin muuttui viime marraskuussa. Puhelin soi Tshekin kakkostasolta, josta tarjottiin harjoitus- ja pelipaikkaa. Bartosak päätti laittaa itsensä likoon ja yrittää nostaa itsensä takaisin pelihommiin.

– En ajatellut, että kukaan palkkaisi minua enää, hän sanoo suoraan. 

Ei mennyt kuin muutama viikko, niin vuosi ilman jääkiekkoa oli karisteltu ponttooneista. Pian kulissipuheet levisivät, ja luuri pirisikin nopeasti kovin tutusta paikasta. 

"Haluan pysyä Lahdessa loppuelämäni"

Bartosak ja Pelicans solmivat loppukautta koskevan sopimuksen joulukuun alussa. Kulttihahmolle komennus Lahteen on jo kolmas. Torjujan erityisenä saavutuksena voidaan pitää joukkueen johdattamista Liiga-finaaleihin keväällä 2023. 

Kiistanalainen persoona vakuuttaa löytäneensä Lahdesta erityisen paikan elämäänsä. Pelicansin kanssa toiminta on pysynyt ammattimaisena kaukalossa ja sen ulkopuolella. 

– En ole tuntenut missää näin vahvasti olevani kotona kuin täällä.

Hän jatkaa tunnelmoimalla, miten ihmiset ovat mastokaupungissa ystävällisiä, ja kuinka mahtavaa on pelata sellaisen yleisön edessä, jota rakastaa. 

Mutta mikä on se merkittävin ero Tshekin ja Suomen välillä? Miksi virheet ja suoranaiset törttöilyt jäävät täällä tekemättä?

– Kysymys on enemmänkin se, miksi Tshekki on niin myrkyllinen paikka minulle, tai miksi käyttäydyn itse siellä toksisesti. Täällä tunnen rauhaa, Bartosak sanoo räväkästi kotimaastaan. 

Pelicansissa asiat ovat sillä mallilla, että Bartosak voisi puheidensa perusteella jopa päättää uransa seurassa. 

– Haluan pysyä Lahdessa loppuelämäni. Tämä ei ole edes vitsi. Toivottavasti seurajohto on tyytyväinen panokseeni. Tavoitteeni on pysyä täällä ja olla onnellinen. Tämä on hyvä paikka minulle ja perheelleni. Haluaisin solmia monivuotisen jatkosopimuksen, tshekkiläinen heittää.

Pelicansissa realismin paikka

Kahden edelliskevään SM-finalistin Pelicansin kuluva kausi on ollut pannukakku. Joukkue on sarjataulukossa sijalla 12, kun pelaamatta on vielä kolmasosa runkosarjasta. 

Tulokasvalmentaja Juhamatti Yli-Junnilan nippu on kipuillut pelillisten ongelmien lisäksi myös loukkaantumisten kanssa. 

Bartosak on tullut joukkueeseen sisään tavalla, jota häneltä odotettiinkin. 11 pelatun ottelun jälkeen torjuntaprosentti on mainio 92,65. Päästettyjen maalien keskiarvo vain 1,97. 

Hän korostaa pitkäjänteisyyttä. Pelicansin on kestettävä vastoinkäymisiä paremmin.

– Ongelma ei ole pelitapamme, vaan johdonmukaisuus. Joskus pelaamme hyvin 15 minuuttia, ja sitten jotain tapahtuu. En osaa kertoa sille syytä. Kun teemme pienet asiat oikein, meillä on mahdollisuudet kaikkia vastaan, Bartosak sanoo. 

Askel kerrallaan, ilman haihattelua.

– Totta kai toivon, että menemme niin pitkälle kuin mahdollista. Mutta on realismia, ettemme ole sellaisissa asemissa, että voimme tähdätä mestaruuteen, ainakaan vielä. Kun pelastamme itsemme pohjalta, voimme ruveta miettimään isompia asioita. En halua ajatella liikaa etukäteen. Ensin pudotuspelipaikka, sitten katsotaan, mitä tapahtuu. 

Pelicans kohtaa tänä iltana JYPin Hockey Night -ottelussa. Matsia voi seurata klo 19.25 alkaen MTV Katsomosta ja MTV3-kanavalta. 

Lisää aiheesta:

Irtisanottu Matias Lehtonen vaihtoi maata – vetelee nyt naruista perinneseurassa: "Kasa suomalaispelaajia tulossa"Mysteerimies saapui JYPiin – lyö heti löylyä maanmies Grönborgille: "Kun kyse on Rikardista..."SM-liigan tähtivahvistuksen alkukaudesta pannukakku – vastaa nyt saamaansa kritiikkiin: "Ei ole itsestäänselvyys"Ben Blood palasi Liigaan epäilijät niskassaan, nyt edessä ovat finaalit – muuttunut mies ei edelleenkään peräänny: "Tiedän pääseväni ihon alle"SM-liigajoukkue karisti koronapeikot, löi kaasua siirtomarkkinoilla ja sai kateelliset esiin: "Rahakaan ei ole se tekijä"Pelicans pani pelaajansa myyntiin – pahimmat kauhukuvat toteutuneet: "Turvaamme parempia asemia"
LiigaPelicansJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 14:20
    Kiekko-Espoo

    SM-liigassa heti yllätystarina – Karri Kivi kaivoi taustavelhon esiin: "Tuo ei tule hatusta"

  • 13:34
    HIFK

    HIFK-pomo: Joukkue saamassa huippu-uutisen – "Back in business"

  • 12:24
    Sport

    Kärkinimi dramaattisesti ulos kesken pelin – SM-liigajoukkue reagoi heti: "Selvästi teki kipeää"

  • 07:45
    Kiekko-Espoo

    SM-liigan tuoreimmasta tulokkaasta irtoaa kärkäs väite – Jyrki Aho vain virnuilee

  • Eilen06:55
    HIFK

    Olli Jokinen joutuu myöntämään kiistanalaisen piirteen HIFK:sta – "Erittäin kapea"