Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

SM-liigan jumbovalmentajaa otti "äärettömästi kupoliin" – halusi antaa palaa tästä jäähystä

0:52Tämä Juuso Hietasen jatkoaikarangaistus kostautui HPK:lleTämä Juuso Hietasen laitataklaus kostautui HPK:lle – kapteenin jäähyprotestointi ei auttanut.Elmeri Elo / All Over Press
Julkaistu 28.09.2023 06:38
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Synkeän alkukauden SM-liigassa kiekkoilleen HPK:n päävalmentajaa Matias Lehtosta sieppasi tapa, jolla hämeenlinnalaiset hävisivät jatkoajalla JYPille.

LUE MYÖS: Liiga-ilta tarjosi kuohuttavia käänteitä – Kärpiltä dramaattinen loppu, jumboseura vaihtui

HPK lähti kolmanteen erään JYPiä vastaan 1–3-tappioasemasta, mutta puristi pelin 3–3:een ja jatkoajalle. Se oli lähellä päättyä maalittomasti, mutta Sami Niku laukoi JYPille illan toisensa vain 12 sekuntia ennen kuin jatkoaika olisi umpeutunut.

1:05JYP tekee 3-4 maalin ylivoimallaTämä Sami Nikun ylivoimamaali päätti jatkoajan ajassa 64.48 ja JYP juhli voittoa.

Jyväskyläläisvieraiden 4–3-jatkoaikaosuma syntyi ylivoimalla, jonka JYP sai HPK-kapteeni tuomitusta laitataklauksesta (video artikkelin ylälaidassa).

Juuso Hietaselle

"Hävittiin tuollaisiin asioihin"

Ensimmäistä SM-liigakauttaan luotsaava HPK:n päävalmentaja Matias Lehtonen piti noususta takaa ja ylipäätään suurimmalta osaltaan HPK:n pelistä, mutta ilta jätti hänelle silti karvaan maun.

– Ottaa ihan äärettömästi kupoliin. Tekisi mieli sanoa määrättyjä asioita siitä, että hävittiin tuollaisiin asioihin, tuossa vaiheessa ja tuommoisella jäähyllä, Lehtonen manasi.

Hän palasi vielä lehdistötilaisuuden lopussa jatkoajan jäähyyn ja kommentoi sitä happaman toteavasti.

Näet Hietasen jäähytilanteen ylälaidan videolta. Alla puolestaan päävalmentajien kommentit lehdistötilaisuudesta.

6:57Lehdistötilaisuus: HPK - JYPHPK:n ja JYPin päävalmentajat Matias Lehtonen ja Jukka Rautakorpi lehdistötilaisuudessa.

HPK valahti koko SM-liigan jumboksi. Sillä on seitsemästä ottelustaan vain neljä pistettä.

Lisää aiheesta:

Jyrki Aho murahti: "*ituttaa!" Antoi palaa kuohuttavasta ratkaisustaSM-liigavalmentaja pyysi anteeksiKuusi sekuntia aikaa: täpärä voittomaali käynnisti riemujuhlat Vaasassa – Risto Dufva hauskuutti lehdistötilaisuuttaHPK:n ja Lukon yksipuolisen näytöksen päätösminuutilla yllättävä tapahtumaketju – päävalmentaja Matti Tiilikainen tulistui: "Lukko oli ylivoimainen ja ylimielinen"HPK:n hylätty maali aiheutti runsaasti tunteiden kuohuntaa Oulussa – "Osumaa maalivahtiin ei olisi tullut ilman pakin liikettä"Sportin taistelu pudotuspelipaikasta koki pahan kolauksen – tuomarilinja puhutti ottelun jälkeen: "Hirmu epäselvä"
LiigaHPKJYPJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 12:26
    Pelicans

    Pelicansin riveihin tärkeä vahvistus – juuri kaukaloon palannut HIFK-konkari putosi taas rivistä

  • 11:35
    Pelicans

    SM-liigan pohjaseura kyntää jo toista kautta putkeen – "Paineita on helvetin paljon"

  • 10:38
    Liigaviikko

    SM-liigan entisen valtiaan touhu hämmentää – "Koetetaan koko ajan puhua mustaa valkoiseksi"

  • 08:19
    Leijonat

    Leijonien EHT-joukkueeseen yksi muutos

  • 08:02
    JYP

    SM-liigan pörssikärkenä poikkeuksellinen taituri – vastustajat reagoivat jo vaaralliseen uhkaan: "Sirkus pystyyn"