Jääkiekon SM-liigan sarjauudistuksen sorvaaminen jatkuu nyt kahdessa eri leirissä. Kolmen suurseuran ryhmittymä ei ole vieläkään haudannut ehdotustaan kahden sarjaportaan Liigasta.
SM-liigan puheenjohtaja Jyrki Seppä kertoi viime viikon maanantaina järjestetyssä mediatilaisuudessa, että aiemmin sarjajärjestelmäksi ehdolla ollut kaksiportainen niin sanottu A- ja B-liigamalli on päätetty toistaiseksi jättää pöytälaatikkoon.
Sen tilalla SM-liiga jatkaa konferenssimalliksi kutsutun hahmotelman kehittämistä. Siinä liigajoukkueiden määrää kasvatettaisiin mahdollisesti 18 joukkueeseen, jotka jaettaisiin kahteen eri lohkoon esimerkiksi maantieteelliseltä pohjalta.
Myös tämä jako itään ja länteen on herättänyt liigaseurojen keskuudessa vastustusta. Sekä SM-liigan että Tampereen Ilveksen puheenjohtajana toimiva Seppä ei ole itsekään sen kannalla.
– Se maantieteellinen malli ei minulle maistu lähtökohtaisesti ollenkaan, Seppä myöntää MTV Urheilulle.
Konferenssimallia ollaan silti edelleen kehittämässä. Jako voitaisiin tehdä esimerkiksi talousalueiden koon tai aiemman urheilullisen menestyksen pohjalta.
Lue myös: Tappara ja Ilves revitään erilleen? Tältä uusi SM-liiga voisi näyttää
Ehdotus maantieteellisestä jaosta tuli Jarmo Kekäläisen esityksestä, jonka Tappara, HIFK, TPS ja sarjanousua havitteleva Jokerit olivat entiseltä NHL-seurapomolta tilanneet.
Konferenssijaossa eniten ihmetystä herätti kuitenkin se, että suurseurat ovat olleet perinteisesti enemmän SM-liigan joukkuemäärän supistamisen kannalla, mutta tässä mallissa nykyisten 16 joukkueen päälle oli mukaan laskettu myös Jokerit ja mahdollisesti toinenkin Mestis-seura.
MTV Urheilun tietojen mukaan Kekäläisen esityksessä ei kuitenkaan puhuttu mitään 18:nnesta liigaseurasta, vain Jokerien nostamisesta mukaan uusiutuvaan sarjaan – tuossa vaiheessa jo tulevaksi kaudeksi.
Joukkuemäärän lisääminen 18 seuraan on siis lähtöisin SM-liigan puheenjohtajien tapaamisesta, ei neljän seuran tilaamasta selvityksestä.
TPS-pomo jätti Liigan hallituksen
SM-liigan viimeviikkoisesta tilannepäivityksestä huolimatta kolmen seuran ryhmä jatkaa edelleen kahden sarjaportaan mallin työstämistä. Jokerit on jättäytynyt pois selvitystyöstä, joten työtä jatkavat kolme nykyistä liigaosakasta TPS, HIFK ja Tappara. Liiga on puolestaan ottanut tehtäväkseen viedä konferenssimallia eteenpäin.
Ehdotuksia verrataan seuraavan kerran syyskuun alussa liigapuheenjohtajien tapaamisessa, ja uusi sarjamalli on tämän jälkeen tarkoitus saada loka-marraskuussa SM-liigan yhtiökokouksen ratkaistavaksi.
– Eivät nämä ole mitään kilpailevia hankkeita missään tapauksessa, vaan nyt haetaan parasta mahdollista mallia pelata suomalaista huippujääkiekkoa tulevaisuudessa, puheenjohtaja Seppä sanoo.
Selvää hajontaa eri leirien näkemyksissä on kuitenkin tullut. Kolmen suurseuran selvitystyötä vetävä TPS:n puheenjohtaja Kai Koskinen päätti kesäkuussa jättää paikkansa SM-liigan hallituksessa ja sarjamallia pohtivassa strategiaryhmässä.
Lue myös: Kommentti: SM-liigan kohumallista uutta tietoa – kulisseissa voimakas reaktio
Koskinen kertoo, ettei kokenut luontevana jatkaa hallituksessa, koska Liiga oli osakasseurojensa enemmistön tahdon mukaisesti tehnyt päätöksen jatkaa selvitystyötä konferenssimallin pohjalta, kun taas TPS:ssä koettiin A- ja B-sarjamalli edelleen parhaaksi ratkaisuksi.
Koskinen ei siksi halunnut tulla syytetyksi “kaksilla rattailla ajamisesta”.
– Ei siinä varmaan tässä kohtaa mitään tosiasiallista konfliktia olisi ollut, mutta en myöskään kaipaa tähän sinänsä jo aika paljon keskustelua herättävään asetelmaan minusta lähteviä lisäkierteitä, Koskinen kertoo.
– On tärkeää, että Liiga pystyy viemään omaa prosessiaan eteenpäin, ja että myös meidän työmme tulee tehtyä hyvin ja käsiteltyä Liigan prosessin tuottaman esityksen rinnalla.
Jokerit ei ole enää tässä vaiheessa TPS:n, Tapparan ja HIFK:n selvitystyössä.
Jako uusiksi kesken kauden?
Kahden sarjamallin välillä saatetaan päätyä myös kompromissiin. Yhtenä vaihtoehtona esiin on nostettu joukkueiden jakamista kesken kauden ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Näin pelataan nykyisin esimerkiksi jalkapallon Veikkausliigassa ja Korisliigassa.
Kauden aloittaminen eri konferensseissa ja jako esimerkiksi tammikuussa kahteen jatkosarjaan voisi saada riittävää kannatusta liigaseurojen keskuudessa.
– Tässähän on sellainen käsitteellinen ero, että jos ajatellaan kahden sarjatason mallia eli A+B-mallia, niin siinä osa joukkueista lähtee kauteen ylempää ja osa alempaa, Seppä kertoo useampaa liigaosakasta vaivanneesta dilemmasta.
– Konferenssimallissa on kuitenkin mahdollisuus rakentaa lähes samanlainen sarjajärjestelmä, jossa kaikki lähtisivät kauteen samalta tasolta, mutta se kuitenkin kääntyisi tietyssä vaiheessa kautta siihen, että urheilullisella perusteella määriteltäisiin, kuka pelaa ylempää ja kuka alempaa sarjaa, hän jatkaa.
Lue myös: SM-liigan pomo: Radikaali ehdotus
B-tasolta kauden aloittaminen on tuntunut useista liigaseuroista taloudellisesti vaikealta yhtälöltä. Sillä olisi seurojen laskelmien mukaan selviä haittavaikutuksia niin kausikortti- kuin yritysmyyntiin.
Alemmasta jatkosarjasta voisi Sepän näkemyksen mukaan edelleen murtautua mukaan pudotuspeleihin. Toisessa päässä vaanisi karsintoihin putoaminen.
– Tärkeintä on, että siinä puututaan kilpailulliseen rakenteeseen, jos sarjauudistusta lähdetään tekemään. Siihen pitää tulla todella vahvaa kilpailua eri vaiheissa kautta ja paljon enemmän vaaran tunnetta, että voit pudota johonkin, Seppä linjaa.
– Sehän on vain Liigan laajentamista, jos me ottaisimme siihen kaksi tai neljä joukkuetta lisää ja alkaisimme pelata niin kuin ennenkin. Eihän siinä mitään muutosta silloin tapahdu.
Juttua päivitetty klo 7.47: Lisätty ensimmäisen väliotsikon jälkeen tieto, ettei Jokerit ole enää mukana kolmen liigaosakkaan selvitystyössä.