Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ilkka Ahtiaisen kommentti: Puolustusvoimien ex-komentajasta amerikkalaisten lobbari – tuhosiko valinta F-35:n mahdollisuudet Suomen seuraavaksi torjuntahävittäjäksi?

4:42Presidentti Sauli Niinistö pitää hävittäjäkaupoissa paljastunutta konsultointia räikeänä – näin hän kommentoi asiaa MTV:lle
Julkaistu 17.04.2020 13:27(Päivitetty 17.04.2020 15:57)
Toimittajan kuva

Ilkka Ahtiainen

ilkka.ahtiainen@mtv.fi

@IlkkaAhtiainen

Moni hieraisi silmiään nähdessään eilisen uutisen, jonka mukaan puolustusvoimien entinen komentaja Jarmo Lindberg siirtyy amerikkalaisen Lockheed Martinin neuvonantajaksi.

Tällainen on amerikkalaisvalmistaja Lockheed Martinin F-35 hävittäjä: 

1:10Tällainen F-35-hävittäjä on

Lindberg on kova nimi, ja Lockheed Martin on varmaankin ajatellut, että Lindbergin tiedoista, taidoista ja suhteista on hyötyä, kun yhtiö lobbaa omaa konettaan F-35:tä Suomen seuraavaksi hävittäjäksi.

Todellisuudessa Lockheed Martin saattoi tehdä ison, kenties jopa ratkaisevan virheliikkeen, kirjoittaa MTV Uutisten uutispäätoimittaja Ilkka Ahtiainen.

Lockheed Martin on yksi niistä viidestä yhtiöstä, jotka ovat mukana kilvassa, kun Suomeen valitaan seuraavaa torjuntahävittäjää Hornetien seuraajaksi. Yhtiön tarjokas on F-35, jota monissa arvioissa on pidetty erittäin vahvana ehdokkaana. Koneen etuna on se, että se on kaikista ehdokkaista nykyaikaisin, minkä lisäksi usea maa Yhdysvaltain lisäksi on jo valinnut sen seuraavaksi torjuntahävittäjäkseen.

Puolustusvoimien komentaja Jarmo Lindberg siirtyi reserviin viime vuoden elokuussa. Erosopimuksessa hänelle määriteltiin kuuden kuukauden karenssi, jonka aikana hänellä ei ole lupaa tehdä töitä, jotka liittyvät hänen aiempaan työhönsä puolustusvoimien komentajana.

Nyt ollaan jo huhtikuussa, joten karenssiaika on kulunut umpeen. Lindberg on siis muodollisesti ollut vapaa mies tekemään mitä haluaa. Tai niin Lindberg itse ja hänen uusi työnantajansa Lockheed Martin ilmeisesti ovat ajatelleet. Ehkäpä osana ajatuksenjuoksua on todettu, että myös muut entiset korkeat upseerit tätä nykyä konsultoivat muita kilvassa mukana olevia hävittäjävalmistajia.

Lindbergin erottaa muista konsulteista kuitenkin yksi seikka. Puolustusvoimien edellisenä komentajana hän on ainut, joka on perillä kaikkien viiden valmistajan tarjouksista. Vaikka Lindberg muodollisesti onkin vapaa ja vaikka salassapitosäännökset sitovat häntä ja vaikka hän noudattaisi niitä pilkulleen, liittyminen Lockheed Martinin joukkoihin näyttää pahalta.

Lue myös: Puolustusvoimien ex-komentaja Lindberg konsultoi hävittäjäkisassa mukana olevaa yhdysvaltalaista yritystä, joka kauppaa Suomelle Hornetin seuraajaa

Pettikö rekrytoijan harkinta pahemman kerran?

Mutta tuskinpa Lindberg itse on tehtävään tunkenut, eiköhän häntä ole siihen pyydetty. Voi kysyä, onko Lockheed Martinilta tai sitä Suomessa edustavalta viestintätoimistolta pettänyt harkinta?

Lindbergin valinta antaa Lockheed Martinille paljon tietotaitoa ja suhteita, mutta samalla se antaa kilpailijoille aseet käteen. Esimakua tästä saatiin jo heti eilisiltana.

Ruotsalaista JAS Gripeniä Suomeen markkinoiva Saabille työskentelevä Anders Gardberg twiittasi: "Vaikka iloitsenkin kadettiaikaisen tupakaverini @charleslindberg puolesta, niin hän ei ole samassa asemassa kuin muut #HXhanke evp konsultit @kaskeala @ossisiven @jukkaaahlberg. Hän on ainoana konsulttina nähnyt myös neljän muun #HX ehdokkaan tarjoukset."

Valtio "pirullisessa välikädessä"

Mutta Lockheed Martinin neuvonantajarekrytointi ei pelkästään anna sen kilpailijoille propaganda-asetta. Se myös asettaa Suomen valtion, käytännössä Sanna Marinin hallituksen, pirulliseen välikäteen. 10 miljardin asehankinnan kuuma loppuvaihe on alkamassa, kun tämän vuoden lopulla ehdokkailta pyydetään lopulliset tarjoukset. Päätös on määrä tehdä vuonna 2021.

Kuvitellaanpa tilanne, että lopullisessa valintavaiheessa F-35 täyttäisi parhaiten Suomen uudelle torjuntahävittäjälle asetetut kriteerit. Mikä on valitsijoiden, viime kädessä Suomen hallituksen integriteetti, kun suosittelijana on entinen komentaja, joka ainoana upseerilobbareista on ollut tietoinen kaikkien viiden valmistajan tarjouksista? Miten tähän reagoisivat muut tarjouskilpailuun osallistujat? Puhumattakaan niiden takana olevista valtioista?

Politiikassa on tapana sanoa, että asiat ovat niin kuin ne näyttävät olevan. Nyt näyttää harvinaisen pahalta. Lindberg itse on joutunut huonoon valoon, mutta pahimmat seuraukset saattaa kärsiä Lockheed Martin. Se saattoi virhearviollaan pelata itsensä ulos Suomen, ah-niin-houkuttelevalta, hävittäjämarkkinalta.

Jk. Valtiovalta ei kauaksi aikaa jäänyt odottelemaan muhivan skandaalin kanssa. Puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) ja tasavallan presidentti Sauli Niinistö ilmoittivat iltapäivällä, että "Suomen monitoimihävittäjähankkeen valmistelussa on vastaisuudessa pidättäydyttävä kaikista yhteyksistä HX-hävittäjähankkeen tarjoajia edustavien konsulttiyritysten ja konsulttien kanssa".

Tällä julkilausumalla pantiin ruotuun villiksi äitynyt lobbaus, johon aseyhtiöt viestintätoimistojen välityksellä ovat pestanneet suomalaisia upseereja.

Niinistö kommentoi MTV Uutisille, että Lindbergin tapaus ei ole suinkaan ensimmäinen kerta, mutta "räikein esimerkki".

Niinistön mukaan kyse on luottamuksen varmistamisesta Suomen hankintamenettelyyn. Hän korosti, että Suomen valtio ei ole menetellyt missään kohtaa virheellisesti.

Lue myös: Presidentti Niinistö Lindberg-kohusta MTV:lle: Ei ole ensimmäinen, mutta räikein esimerkki

Juttua täydennetty jälkikirjoituksella klo 15.57.

Lisää aiheesta:

Puolustusministeri tyrmää väitteet amerikkalaishävittäjän salaisesta suosimisesta: "Yksikään kenraali ei voi ohittaa poliittista ohjausta"SK:n lähde: Poliitikkoja yritettiin sumuttaa hävittäjähankinnoissa – Ex-komentaja Lindberg yritti vaikuttaa F-35:n valintaan jo ennen reserviin siirtymistäänLockheed Martin sanoo yhä ostavansa ex-komentaja Lindbergiltä neuvoja eikä lobbausta – pidemmälle karenssille lisää tukeaYhteydet hävittäjätarjoajien konsultteihin on nyt kielletty – Kaikkonen: Päätös liittyy Lindbergin konsulttitehtäväänPuolustusvoimien ex-komentaja Lindberg konsultoi hävittäjäkisassa mukana olevaa yhdysvaltalaista yritystä, joka kauppaa Suomelle Hornetin seuraajaa"Siviilin ei kannata tehdä päätelmiä" – Hävittäjäkaupan huutelijat harmittavat puolustusministeri Niinistöä
Jarmo LindbergHävittäjätPuolustusvoimatMielipiteetKommenttiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Jarmo Lindberg
  • 12.9.23:45
    Nato

    Venäjä aloitti sotaharjoituksen – "Ydinaseiden käyttöä saatetaan harjoitella"

  • 16.8.16:19
    Ukrainan sota

    Jarmo Lindberg varoittaa tulitauon ja alueluovutusten riskeistä Ukrainalle

  • 8.8.19:10
    Ukrainan sota

    Venäjä pyrkii saamaan ukrainalaisjoukot ansaan – kova väite rintaman murtumisesta

  • 22.6.13:08
    Iran

    Jarmo Lindberg: USA yllätti Iranin – ydinrikastamot todennäköisesti käyttökelvottomia

  • 1.4.16:40
    Jalkaväkimiinat

    Miten syntyi arvio siitä, ettei jalkaväkimiinoja enää tarvittaisi? Jarmo Lindberg vastaa