Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sipilä: Suomi saattaa kohta siirtää turvapaikanhakijoita muualle

Juha Sipilä sanoo, että hallitus suhtautuu yhä kielteisesti pysyvään malliin vastuunjaosta.
Juha Sipilä sanoo, että hallitus suhtautuu yhä kielteisesti pysyvään malliin vastuunjaosta.Lehtikuva
Julkaistu 24.09.2015 03:04

MTV UUTISET – STT

Jos pysyvä mekanismi pakolaiskriisin vastuunjaosta tulee EU:ssa voimaan, Suomi olisi todennäköisesti siirtämässä turvapaikanhakijoita muihin maihin, sanoo pääministeri Juha Sipilä (kesk.).

Sipilän mukaan Suomeen tulevien turvapaikanhakijoiden määrä on niin kovassa kasvussa, että väkilukuun suhteutettuna Suomeen kohdistuva paine voi olla vuoden lopussa jo lähellä Saksan tasoa. Nykyvauhdilla Suomeen voi Sipilän mukaan saapua kuluvan vuoden aikana jopa 50000 turvapaikanhakijaa.

Toistaiseksi EU-maat ovat sopineet väliaikaisista järjestelyistä, joissa turvapaikanhakijoita siirretään muihin jäsenmaihin vain Kreikasta ja Italiasta. Saksa on jo toivonut, että maahan kohdistuvaa painetta purettaisiin samalla tavalla.

Saksa ajaa voimakkaasti pysyvää mekanismia turvapaikanhakijoiden siirtoihin. Pääministeri Sipilä korostaa, että Suomen hallitus suhtautuu pysyvään mekanismiin edelleen kielteisesti. Hallitus hyväksyy siirrot vain väliaikaisina poikkeustoimina, joista jokaisesta sovitaan erikseen.

-Tästä ei ole hallituksen sisällä käyty nyt mitään uutta keskustelua, Sipilä sanoi suomalaistoimittajille Brysselissä EU-huippukokouksen jälkeen.

"Henki muuttunut totaalisesti" 

Sipilän mukaan EU-maiden johtajat keskustelivat pakolaiskriisin hoidosta rauhallisessa ja hyvässä hengessä, vaikka jäsenmaat joutuivat kokouksen alla rivejä repivään äänestykseen vastuunjaosta. 

-Itse odotin, että tässä olisi jotain samantyyppistä kuin kesällä oli, mutta kyllä se henki oli nyt muuttunut ihan totaalisesti.

EU-maiden johtajat kokoustivat pakolaiskriisistä viimeksi kesäkuussa, jolloin käyty kiistely lähenteli avointa konfliktia. Sipilän mukaan tällä kertaa moitteita esitettiin "rakentavassa hengessä". Sananvaihtoa käytiin muun muassa Saksan liittokanslerin Angela Merkelin ja Unkarin pääministerin Viktor Orbanin välillä.

Orban syytti kokouksen alla Saksaa "moraalisesta imperialismista" pakolaiskriisin hoidossa.

Sipilä sanoi käyneensä ulkoministeri Timo Soinin (ps.) pyynnöstä lyhyen keskustelun Ruotsin kollegansa Stefan Löfvenin kanssa.

- Hän sanoi, että hän tietää kyllä, mikä on otsikon ja sisällön välinen ero.

Soinin lausunnot ovat herättäneet huomiota ruotsalaismediassa. Soini sanoi Ilta-Sanomille Ruotsin mahdollistavan rikollisen toiminnan, kun se ei rekisteröi turvapaikanhakijoita. Soinin mukaan haastattelu oli aluksi otsikoitu väärin.

Lisää aiheesta:

EU-maat haluavat suitsia Venäjän masinoimaa maahantuloa – Suomen käännytyslain keskustelun ytimessäSoini: Suomi kieltäytyy turvapaikanhakijoiden uusista siirroista EU:ssa Kreikkalaislähde: Britannia-sopu edellyttää, että EU-maiden rajojen pitämistä aukiItävallan omapäinen pakolaislinja varasti EU-johtajien huomiotaSipilä: Merkel ja Juncker ymmärtävät Suomen linjaaSopu pakolaisten siirroista jäi puolitiehen – nämä neljä maata vastustivat
PakolaisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pakolaiset
  • 14.8.13:56
    Turvapaikanhakijat

    Ministeri älähti, Maahanmuuttovirasto selventää: Gazalaisille ei automaattista turvapaikkaa Suomesta

  • 11.8.17:34
    Sairaudet ja taudit

    Ukrainasta leviää muualle Eurooppaan bakteereja, joihin antibiootit eivät pure

  • 10.7.17:48
    EU

    Demokraatti: Suomi jäämässä pois EU:n uudesta pakolaisohjelmasta

  • 11.6.22:20
    Puola

    Puola saattaa aloittaa rajatarkastukset Saksan rajalla tänä kesänä

  • 10.6.16:17
    EU

    EU haluaa helpottaa turvapaikanhakijoiden lähettämistä "turvallisiin kolmansiin maihin" –ihmisoikeusjärjestöiltä tyrmäys