Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Simon Elo kertoo maksavansa sinisten uuden logon omasta pussistaan, logon suunnitteli Elon sisko – "ison paljastuksen" infosta tuli palautetta vain kahdelta taholta

9:34Pöllöraadin puheenaiheet: Oliko Susanna Kosken esiintyminen ylimielinen, Sinisten uusi logo ja Sote
Julkaistu 18.05.2018 17:02
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Sinisen tulevaisuuden eduskuntaryhmän puheenjohtaja Simon Elo maksoi henkilökohtaisesti puolueen logon. Suunnittelijana toimi hänen siskonsa.

Katso videolta, kuinka MTV:n Pöllöraati ruoti sinisten uutta logoa ja sen julkistamista!

Keskiviikkona julkaistu logo on ostettu Elon mukaan hänen siskonsa Saana Esselin Sanukka-yritykseltä.

Logo maksaa noin 3000–4000 euroa. Elo ei ole vielä saanut laskua kokonaan.

Aiemmin sinisten puoluesihteeri Matti Torvinen kertoi Turun Sanomille, että "kansainvälisen mainostoimiston" suunnittelemaan logoon kului 10 000 euroa.

– Totuus on luonnollisesti se, mitä olen itse sanonut. En tiedä, mistä tämä toinen summa on tullut, Elo kommentoi MTV Uutisille.

Rahat menevät Elon omasta pussista.

– Tarjouduin kustantamaan tämän ja tiesin sopivan henkilön, jonka tiedän luotettavaksi ja jonka graafisesta tyylistä pidän. Annan tämän lahjoituksena puolueelle, Elo toteaa.

Ei palautevyöryä julkistuksesta kansalaisilta

Siniset lupasivat keskiviikon tiedotustilaisuudelta etukäteen "isoa paljastusta".

Odotettua maltillisemmaksi muodostunut tiedotustilaisuus on herättänyt kohua, minkä lisäksi logon on irvailtu näyttävän aivan S-ryhmän tunnukselta.

Elon mukaan palautetta itse tiedotustilaisuudesta on tullut vain "toimittajilta ja perussuomalaisilta".

– Kutsussa sanoimme tekevämme paljastuksen liittyen puolueen identiteettiin, ja sen me teimme, Elo linjaa.

Epäilyt huvittavat

Esimerkiksi Sebastian Tynkkynen (ps) on epäillyt Twitter-tilillään, ettei Elo oikeasti maksanut itse tuhansia euroja logosta.

Elo kuitenkin torppaa nämä puheet.

 –  Minusta on huvittavaa, että epäillään perussuomalaisten taholta, maksaisiko joku itse logoa. Ymmärrän tietysti sen, että heillä ei sellaiseen tarvetta ole, kun sinne jäi miljoonien eurojen puoluetuki, Elo tuhahtaa.

–  Meistä sinisten edustajista kaikki ovat käyttäneet jonkin verran omia varoja esimerkiksi kannattajakortteja täytettäessä, Elo kertoo.

Lisää aiheesta:

Pöllöraati: Irtokanuuna-Keskisarjan sytyttämä nuotio ei ole enää Riikka Purran käsissä – "Käenpoika ottaa ison vallan"Perussuomalaisilta sinetti: Ei lähde puolueena rasismin vastaiseen kampanjaan – näin Purra suhtautuu hallituksen rasismikoulutuksiinViikon kohukooste: Slush-Marin, rahapeli-Petelius ja "kiljuvien naisten" alle jäänyt Petteri Orpo Pöllöraadin syynissä – "Tilanneälykäs ihminen ei tietenkään sano sitä"Nyt puhuu Kulmunia valmentanut viestintäkonsultti: "Meidän laskutusosoite on ollut ihan selkeä"Kaarina Hazardin kuvaamista kännykkävideoista nousi kohu – ministeriö puolustaa 50 000 euroa maksaneita selfievideoita: "Tämä on ollut hyvä investointi"Ohjelmistoyritys päätti perussuomalaisten asiakkuuden, kun Halla-ahosta tuli puheenjohtaja: "Tämä vain alkoi tuntua väärältä"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:03
    Liikenneonnettomuudet

    Yksi ihminen kuoli ulosajossa Porissa – auto kääntyi katolleen

  • 10:58
    Sää

    Säähän kylmä käänne – meteorologi Liisa Rintaniemi väläyttää "totaalista syksyn saapumista"

  • 10:21
    Kevennykset

    Kiviäkin kiinnostaa? Kiviharrastajat kauppasivat aarteitaan kivikirpputorilla: "Helpotusta kivimaniaan"

  • 10:00
    Ilmastonmuutos

    Suomalaisten suuryritysten ilmastotoimet syynissä – Keskolle pyyhkeitä

  • 09:43
    Huijaukset

    Liian hyvää ollakseen totta? Nämä merkit paljastavat sijoitushuijauksen