Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Shannon on seurustellut 13 vuotta, muttei aio koskaan avioitua: "En keksi yhtään hyvää syytä pitää hääjuhlaa"

0:55Hulvaton hääkuva – hirvi keskeytti herkän hetken
Julkaistu 15.09.2018 16:02

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Shannon Ullmanin mukaan avioituminen ei toisi hänen elämäänsä mitään hyödyllistä.

Videon pari sai huikean yllätyksen, kun hirvi päätti ilmaantua heidän hääkuviinsa!

Shannon Ullman on ollut miehensä Joshin kanssa yhdessä jo 13 vuotta. Pari ei kuitenkaan aio koskaan avioitua.

– Emme vain lykkää avioitumista. Se on tapa, johon olemme päättäneet olla ottamatta osaa, Ullman kertoo YourTango-sivustolla.

Syitäkin on useita. Ullmanin mukaan avioituminen ei toisi parin elämään mitään hyödyllistä.

– Se ei suojaa meitä erolta, koska avioero (on olemassa). Se ei tee tulevien lastemme elämästä helpompaa ymmärtää, koska emme aio hankkia lapsia. Se ei auta kummankaan taloutta tasapainoon, koska kummallakin meistä on työ ja olemme jakaneet kulut puoliksi teini-iästä lähtien, Ullman sanoo.

Eivät halua tuhlata häihin

Pari asuu Yhdysvalloissa, ja avioituminen kustantaisi heidän osavaltiossaan "paperitöiden" osalta 80 dollaria, eli noin 70 euroa.

häät sormus aviopari pariShutterstockNäin Suomessa – avoliiton ja avioliiton eroja

  1. Avopuolisot eivät peri toisiaan
  2. Avoleskellä ei ole oikeutta jäädä asumaan yhteiseen kotiin, jos puoliso menehtyy
  3. Avopuolisot eivät ole toisiinsa nähden elatusvelvollisia
  4. Avopuolisoilla ei ole oikeutta toistensa omaisuuteen
  5. Avopuolisolla ei ole oikeutta perhe-eläkkeeseen

Vaikka se ei kuluna ole suuri, Ullman ei halua tuhlata edes pientä summaa hääjuhlaan.

– Josh ja minä yritämme kumpikin edistää uraamme, rakentaa yrityksiä, maksaa pois lainojamme, tehdä fiksuja sijoituksia, säästää rahaa ja silti pitäisi olla aikaa ja rahaa, jotta voisimme nauttia. En keksi yhtään hyvää syytä pitää hääjuhlaa, vaikka se jollain ilveellä maksaisi vain sata dollaria, Ullman sanoo.

Juhlien lisäksi pitäisi maksaa sormuksista, mutta Ullman pitää romanttisempana sitoutumisen merkkinä yhteistä sijoitusasuntoa.

Eivät halua rasittaa perhettään

Ullmanin mukaan häät myös rasittaisivat muita.

– Omasta kokemuksestani voin sanoa, että muiden ihmisten häät vaativat paljon rahaa ja aikaa, Ullman sanoo.

– Ystävämme maksavat opintolainaa ja yrittävät rakentaa omia elämiään. Vanhemmillamme on tuskin rahaa omiin laskuihinsa. Viimeinen asia, jota haluamme, on vaatia heitä ostamaan juhlamekkoja ja -pukuja ja antamaan meille lahjoja.

"Menisinkö naimisiin vain siksi, että pitäisi? Ei kiitos"

Sekä Ullmanin että hänen miehensä vanhemmat erosivat, kun he olivat pieniä. Kumpikin oppi, ettei avioliitto takaa onnellista ja kestävää suhdetta.

– Menisinkö naimisiin vain siksi, että pitäisi? Ei kiitos, Ullman sanoo.

– Tehdäänpä tämä selväksi: emme vihaa avioliittoa tai ihmisiä, jotka avioituvat. Josh on hääkuvaaja ja todellakin rakastaa ammattiaan. Mitä tahansa merkityksiä tai arvoja annatkin avioliitolle, se on sinun oma asiasi. Jos ajattelet, että avioliitto on pyhin ja kaunein asia maailmassa, sitten se on. Sinä saat määritellä tämän konseptin.

Lähde: Popsugar.co.uk, Yourtango.com, Minilex.fi

Lisää aiheesta:

Häävalokuvaajan teoria: Nämä kolme merkkiä kertovat, että avioliitto päättyy eroonMaksullinen seuralainen paljastaa kipeät totuudet miesten uskottomuudesta: "Jos mies haluaa hairahtaa..."Hannah avioitui elämänsä miehen kanssa, mutta nettitrollit iskivät hääkuviin: "Tällaiset kommentit vain kannustavat meitä jatkamaan"Jen päätti suojata rahansa ennen häitä – kertoo nyt, miksi jokaisen pitäisi tehdä niin: "Ajattelin, että avioehdot ovat vain ihmisille, joilla on valtavasti rahaa..."Suku ei suostunut maksamaan ökyhääjuhlista – raivostunut morsian perui häät: "Pyysimme jokaiselta vieraalta vain noin 1300 euroa"6 hyvää syytä, joiden vuoksi haluat pysyä naimattomana
RakkausSeksi ja parisuhdeLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Rakkaus
  • 4.10.19:08
    Treffit

    Tämä deittailun uusi trendi rapauttaa sinkkujen luottamusta

  • 27.9.19:07
    Mielenterveys

    Oletko kumppanisi "diagnoosikaksonen"? Yllättävä havainto mielenterveydestä ja parisuhteista

  • 20.9.19:09
    Seksi ja parisuhde

    Tutkimus: Viehätysvoima ei liity vain ulkonäköön

  • 17.9.16:05
    Maajussille morsian

    Sulhasehdokas sai maajussi-Pian posket lehahtamaan: "Kotivävyehdokas"

  • 17.9.15:40
    Maajussille morsian

    Tutustu Maajussille morsian: Kaikki tarinat -sarjan tähtiin