Koronavirus on aiheuttanut muutoksia kansainvälisiin rallisarjoihin. Tulevia ralleja saatetaan lykätä ja jopa perua viruksen vaikutusten vuoksi.
Viime viikonloppuna järjestetty Meksikon MM-ralli lopetettiin ennenaikaisesti jo lauantai-iltana, jotta tiimit pääsivät matkustamaan mahdollisimman nopeasti Eurooppaan, missä maiden rajoja suljettiin koronaviruksen vuoksi.
Meksikon MM-ralliviikonlopun aikana tiedotettiin myös Argentiinan MM-rallin siirtymisestä myöhäisempään ajankohtaan. Argentiinassa oli tarkoitus järjestää kauden seuraava osakilpailu 23.-26. huhtikuuta.
Portugalin olisi tarkoitus isännöidä MM-rallia 21.-24. toukokuuta, ja kaksi viikkoa myöhemmin ohjelmassa on Italian osakilpailu Sardinian saarella. Meksikon MM-rallin yhteydessä huoltoalueella liikkui huhuja, joiden mukaan Portugalissa ja Sardiniassa ei päästäisi ajamaan koronaviruksen takia.
LUE MYÖS: Rallitähden käsittämätön epäonni jatkuu – unelma WRC-paluusta jälleen murskaksi? "Sellaista elämä on"
Rallin MM-sarjan promootioyhtiön pomo Oliver Ciesla kertoi, että seuraavien osakilpailujen kohtalosta tehdään päätöksiä huhtikuun alussa.
– Kaikki kilpailut jatkavat edelleen valmistelujaan normaalisti. Näin tehdään myös Italiassa. Seuraava takarajamme on huhtikuun ensimmäinen viikko, jolloin useat hallitukset tekevät uusia päätöksiä ja uusia arvioita tilanteesta. Näiden tietojen perusteella teemme päätöksemme, Ciesla linjasi DirtFish-sivuston mukaan.
