Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Seuraa suorana kello 11: Kotimainen maskituotanto käynnissä – ministerit kertovat tuoreimmat tiedot kasvomaskien riittävyydestä

Katso:Katso päivän tärkeimmät uutiset LivestäMTV Uutiset Live näyttää tiedotustilaisuuden suorana kello 11.
Julkaistu 27.05.2020 10:39

Eevi Kinnunen

eevi.kinnunen@mtv.fi

Työ- ja elinkeinoministeriö pitää aamupäivällä tiedotustilaisuuden Suomen hengityssuojaintilanteesta. Tilaisuudessa käsitellään kotimaisen suojaintuotannon käynnistymistä, suojainten riittävyyttä ja Huoltovarmuuskeskuksen (HVK) roolia.

MTV Uutiset Live näyttää tilaisuuden suorana kello 11. Lähetystä voi seurata tämän artikkelin yhteydessä olevalta videolta. 

Hallituksen edustajina tilaisuudessa ovat elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) ja työministeri Tuula Haatainen (sd.). Lisäksi paikalla on muun muassa kotimaisia hengityssuojaimia valmistavan Lifa Air -yhtiön hallituksen puheenjohtaja Vesa Mäkipää. 

Miten paljon kotimaisesta tuotannosta on apua?

Suojainten riittävyys on herättänyt huolta, sillä koronaviruspandemian vuoksi suojavarusteista on ollut pulaa maailmanlaajuisesti.

Suomi on tähdännyt kotimaisen suojaintuotannon käynnistämiseen, jotta sairaalatasoisia maskeja riittäisi kaikille niitä tarvitseville.

Eilen tiistaina Lifa Air kertoi, että se on saanut polkaistua kotimaisen tuotannon käyntiin.

Lisäksi Huoltovarmuuskeskus ja sairaanhoitopiirit pyrkivät edelleen hankkimaan suojaimia Suomeen ulkomailta. Työ- ja elinkeinoministeriön viikko sitten julkaiseman tilannekatsauksen mukaan arvio joidenkin suojavarusteiden riittävyydestä on kohentunut.

Esimerkiksi kirurgisten suu-nenäsuojaimien riittävyys on muuttunut kohtalaisesta hyväksi. Tilannetta on helpottanut esimerkiksi se, että maskeja saadaan hankittua aiempaa paremmin maailmalta. 

Lisää aiheesta:

Riittävätkö hengityssuojaimet suomalaisille, jos niiden käytöstä annetaan suositus? Näin vastaavat ministerit ja HuoltovarmuuskeskusSuomessa on aloitettu hengityssuojainten valmistus, kertovat ministerit – tuotanto jouduttiin aloittamaan tyhjästä: "Vastaavaa tilannetta ei saa päästä syntymään uudelleen"Ministeriö pyytää Huoltovarmuuskeskusta hankkimaan uusia suojavarusteita 100 miljoonalla eurollaSuu- nenäsuojaimien päivittäinen tarve terveydenhuollossa on satoja tuhansia kappaleita – Tällaisiä suojavarusteita UPM auttaa hankkimaan SuomeenSuomalainen Lifa Air solmi sopimuksen Huoltovarmuuskeskuksen kanssa: Kasvosuojaimien tehtailu alkaa pian – tavoitteena 100 miljoonaa suojaa vuodessaSuomalaisyritys valmistaa hengityssuojaimia Kiinassa yötä päivää – seuraava jättierä saapuu Huoltovarmuuskeskukseen ensi viikolla: "Suomen etu on nyt prioriteetti"
KoronavirusMika LintiläTuula HaatainenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 11.12.10:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla