Seinäjoen Prismassa vieraili lokakuun alussa asiakas, jonka käytös on herättänyt laajaa hämmennystä ja paheksuntaa sosiaalisessa mediassa. Tapaus on myymäläjohdon tiedossa.
Sosiaalisessa mediassa on viime päivinä kiertänyt video, jossa mies kuvaa itseään peilin kautta puhelimella Prisma-myymälän tiloissa – ja mitä ilmeisemmin virtsaa housuihinsa kuvaussession aikana. Silmämääräisesti arvioiden julkivirtsaaminen myymälässä vaikuttaa tapahtuvan tavoitteellisen toiminnan seurauksena.
Lippalakkiin, tummaan takkiin ja vaaleisiin vyöllä varustettuihin farkkuihin sonnustautunut mies kuvaa itseään Seinäjoen Prisman vaateosastolla.
Ensin mies ottaa videolla asennon, jossa hän koukistaa polviaan sisäänpäin. Pian hänen housujensa etumus alkaa kastua. Välillä mies vilkuilee nopeasti sivuilleen, mutta muita asiakkaita paikalle ei videon perusteella näytä ilmaantuvan.
Mies liikehtii ja siirtyy lähemmäs peiliä. Kun housut ovat sisäpinnoiltaan lahkeisiin saakka märät, mies keikistelee peilin edessä tovin ajan esitellen housujaan eri kuvakulmista. Hän päättää kuvaussession rintamasuuntaiseen poseeraukseen lievä hymynkare kasvoillaan.
Lue myös: Nainen piinasi Mikael Gabrielia tähden luksustalolla, tuijotteli ikkunoista ja yritti päästä sisään – raju välikohtaus poliisin kanssa
Housut omat, eivät myymälän
Tapaus on ymmärrettävästi herättänyt Pohjanmaan maakuntarajat ylittävää hämmennystä. Somessa kiertävästä videosta on käyty keskustelua muun muassa Seinäjoen paikallisessa Facebook-ryhmässä.
