Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Seinäjoella julistetaan valtakunnan laajuinen koulurauha

Lehtikuva
Julkaistu 23.08.2016 05:47

MTV UUTISET - STT

Valtakunnallinen koulurauha on julistettu Seinäjoella, Etelä-Pohjanmaalla. Tämän vuoden teema "jokainen on arvokas" kannustaa kouluja kiusaamisen ja syrjinnän vastaiseen työhön.

Koulurauhan julistus on jo 26 vuoden ajan muistuttanut siitä, että jokaisella lapsella on oikeus turvalliseen ja viihtyisään kouluun.

Koulukiusaaminen on erilaisten selvitysten mukaan hieman vähentynyt viime vuosina, suunnittelija Eeva-Liisa Markkanen Mannerheimin lastensuojeluliitosta kertoo. Markkasen mukaan nykyisin ymmärretään myös aiempaa paremmin, miten tärkeää on kiinnittää huomiota myös epäsuoraan kiusaamiseen, ei vain suoriin tekoihin.  

– Keskimäärin hieman alle joka kymmenes oppilas kokee, että häntä kiusataan säännöllisesti. Työtä on vielä paljon tehtävänä, hän sanoo STT:lle.

Markkasen mukaan kiusaamisen vastaista työtä tulisi tehdä aikaisempaa enemmän myös oppilaiden lähtökohdista. Myös verkossa tapahtuvan kiusaamisen torjuminen vaatii lisää toimia.  

– Työtä pitäisi tehdä yhdessä nuorten kanssa, ei vain niin että aikuiset suunnittelevat ja nuoret ovat toiminnan kohteina.

Myös poliisi on muistuttanut, että koulukiusaaminen voi olla rikos, josta koituu seuraamuksia.

Kiusaamisen pitkät arvet  

Mannerheimin lastensuojeluliiton mukaan koulukiusatut oppilaat voivat kärsiä monenlaisista henkisen hyvinvoinnin ja mielialan ongelmista. Kiusaaminen voi aiheuttaa muun muassa itsetunnon ja itsensä arvostuksen alenemista, masentuneisuutta, ahdistuneisuutta sekä itsetuhoisia ajatuksia tai tekoja. 


Kiusatut oppilaat voivat olla yksinäisiä, ja he saattavat vältellä sosiaalisia tilanteita. Aikuisiässä koulussa kiusatuilla esiintyy myös luottamuksen puutetta ihmissuhteissa sekä kasvanut riski tulla kiusatuksi työelämässä. Etenkin pojilla voi ilmetä läheisyyden pelkoa seurustelusuhteissa.  

Eeva-Liisa Markkanen muistuttaa, että koulukiusaamisen kitkeminen ei yksin riitä. Myös koulussa vallitseva ilmapiiri ja joukkoon kuulumisen tunne ovat erittäin tärkeitä tekijöitä, joilla on suora vaikutus siihen, kuinka koulutyö ja oppiminen sujuvat.  

 – Jokaisella pitäisi olla tunne, että kuuluu porukkaan ja ympärillä on ihmisiä, jotka välittävät.  

Koulurauhan julistustilaisuuteen osallistuu paikan päällä noin 5 500 koululaista Seinäjoen alueelta. Lisäksi tilaisuutta voi seurata eri puolilta maata suoran verkkolähetyksen kautta. 

Lisää aiheesta:

Psykoterapeutti vertaa koulukiusaamista perheväkivaltaan – näin traumoja voisi estääTälläkin viikolla tuhannet lapset joutuvat kiusatuksi Suomen kouluissa – THL:n tutkija vakavana: "Pitkäkestoiseen kiusaamiseen puututtava vahvemmin"Jopa 30 000 lasta ja nuorta kiusataan joka viikko – tarvitaan totaalinen muutos: "Suomalainen perisynti on, että yksin pitää tehdä kaikki ja pärjätä"Lasten psyykkiseen oireiluun haetaan apua aiempaa enemmän: "Kiusaamisen vastainen ohjelma saatava käyttöön kaikkialla viimeistään nyt"Osa nuorista kokee, että kiusaamalla saa koulussa kunnioitusta – iso osa kertoo, ettei aikuisten puuttumisesta kiusaamiseen ole ollut hyötyäKoulukiusaamista ei ole saatu kitkettyä puheista huolimatta – lapset kokevat, ettei kukaan mahda asialle mitään
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen20:44
    Luonto ja eläimet

    Tuukan työpäivä keskeytyi yllättävällä tavalla – suden lounashetki tallentui videolle

  • Eilen19:51
    Kela

    Kelan Lehtonen pyytää anteeksi – nämä sanavalinnat "eivät menneet putkeen"

  • Eilen19:17
    Onnettomuudet

    Bussi törmäsi jalankulkijaan suojatiellä Vantaalla

  • Eilen18:58
    Taide

    Katsojasta tulee osa taideteosta "tekoälykauden perhedraamassa" Tampereella

  • Eilen18:18
    Perussuomalaiset

    Mikä on Perussuomalaisten ruotsi-linja? Riikka Purra kommentoi epäselvyyttä MTV Uutisille