Jo uransa kahdeksatta maailmanmestaruutta hakeva Sebastien Ogier jääosa-aikaeläkkeelle MM-sarjasta kuluvan kauden jälkeen.
LUE MYÖS: Viritteleekö WRC-tallin jättänyt Teemu Suninen todellista jättipaukkua? "Ei ole vielä julkistuskelpoista"
Ogierin eläköityminen avaa oven mestaruuteen monelle eri kandidaatille. Viimeisen 16 vuoden aikana mestaruus on vain kerran lipsahtanut Ranskan ulkopuolelle, kun Ott Tänak juhli titteliä Toyotalla kaudella 2019. Sesongilla 2022 mestari ei ainakaan Ogier ole, ellei ranskalainen nyt vielä käännä kelkkaansa ja päätäkin ajaa täyttä vuotta.
– On selvää, että peli aukeaa, kun Seb jättää sarjan. Pitää katsoa aika pitkälle taaksepäin, kun viimeksi oli todella mielenkiintoinen MM-sarja, M-Sportin nokkamies Malcolm Wilson toteaa Dirtfishin sivuilla.
"Se on fantastista"
Wilsonin lähimuisti tosin hieman pettää, sillä varsinkin Ogierin M-Sportin (2017-18) vuosina sekä koronan supistamalla viime kaudella tittelin ratkeamista saatiin jännittää kalkkiviivoille saakka. Wilson kuitenkin kokee, että Ogierin vetäytyminen pienempään rooliin MM-sarjassa tuo hommaan lisää mielenkiintoa.
– Tietenkin rakastan katsoa, miten mestarimainen Sebastien työskentelee. Se on fantastista. Mutta Sebin jälkeen siellä on Elfyn (Evans) kolkuttelemassa ovella ja samalla ovella ovat myös Thierry (Neuville) ja Ott (Tänak).

