Citroenin rallitallin molemmat kuljettajat Sebastien Ogier ja Esapekka Lappi kamppailivat auton säätöjen kanssa läpi Korsikan osakilpailun.
Erona oli kuitenkin se, että Ogier päätyi lopputuloksissa toiseksi, kun taas suomalaiskuskin oli tyydyttävä seitsemänteen sijaan. Lappi kertoi kisan jälkeen, että virheet tapahtuivat jo testeissä. Ogier kuitenkin osoitti jälleen, miksi on kuusinkertainen maailmanmestari. Ranskalastähti saavutti toiseksi korkeimmat pisteet ajamatta yhtään pohja-aikaa rallin aikana.
– En osaa vielä sanoa, miksi meillä ei ollut vauhtia. Lopputulos on paljon parempi kuin meidän suorituskykymme. Meillä oli kovat tavoitteet viikonlopuksi, mutta jäimme niistä kauas, Ogier totesi.
– Meillä ei ollut missään vaiheessa kisaa vauhtia taistella kärkeä vastaan. Emme olleet kilpailukykyisiä. Emme voittaneet yhtään pätkää. Se on vähän epätavallista minulle ja koko tiimille. Meillä on paljon töitä edessä, jotta voimme selvittää, miksi näin kävi. Positiivinen puoli on se, että saimme viikonlopusta silti 19 pistettä.
LUE MYÖS: Jari-Matti Latvalalla peiliin katsomisen paikka – Toyota-kuski kertoi, mistä homma kiikastaa
Kisan voitti Hyundain Thierry Neuville, joka ajoi kolme pohja-aikaa. Voitostaan belgialainen voi kiittää myös onnetarta, sillä sek Toyotan että Fordin keskeyttivät Neuvillen edeltä rengasrikon takia.
