Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Sebastian Vettel happamana Lewis Hamiltonin tarjoaman nöyryytyksen jälkeen: "Yllättikö se sinut?"

Sebastian Vettel
Sebastian Vettel
Julkaistu 20.07.2020 09:47
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Unkarin F1-kisassa kuudenneksi sijoittuneen Sebastian Vettelin mukaan Ferrarin vauhti riittää tällä hetkellä taistelemaan korkeintaan viidennestä sijasta.

LUE MYÖS: Unkarin GP:n topit ja flopit: Hamilton ja Verstappen panivat pystyyn sellaisen klinikan, että oksat pois – Bottaksella ja Räikkösellä riittää väliviikolla mietittävää

Vettel kärsi Unkarissa varikkokäynnillään ruuhkasta, joka pudotti hänet kuudenneksi. Tasaista nousua tehnyt saksalainen kävi loppupuolella viidentenä, mutta joutui lopulta antautumaan Red Bullin Alexander Albonia vastaan.

Ferrarin vauhti ei riittänyt viikonloppuna haastamaan myöskään vahvasti Mercedeksen vanhaa autoa kopioinutta Racing Pointia. Kisassa Lewis Hamilton ajoi Ferrarit kierroksella kiinni.

Vettel oli kisan jälkeen turhautunut, kun häneltä kysyttiin Sky Italian haastattelussa, yllättikö Mercedeksen vauhti muihin verrattuna.

– Ei. Yllättikö se sinut? Vettel kysyi takaisin.

– Oli selvää jo ennen kisaa, että hän ajaa meidät kierroksella kiinni. Ei se siis mikään yllätys ollut.

Unkarissa ratakierros on sarjan lyhyimmästä päästä, mikä helpottaa toki muiden kiinni ajamista. Ferrari kärsi Itävallassa moottoritehojen puutteesta, mutta ongelmia oli myös kovaa downforcea vaativalla Hungaroringin radalla.

– Palasimme taas normaaliin. Itävallan ensimmäinen kisa oli toinen ääripää, ja toista kisaa ei koskaan tullut, joten tässä sitä ollaan.

– Tämä oli ehkä sitä, millä sijoilla voimme tulla maaliin: viidentenä tai kuudentena, muttei varmaankaan sen ylempänä, Vettel tuskaili.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas ihmetteli Red Bullin tasonnostoa – "Löysivät yön aikana vauhtia"F1-kilpakumppanilta kova väite: Valtteri Bottas ylsi palkinnoille osittain onnellaFerrari sukelsi rumasti Venäjän F1-kisassa – eikä italialaistalli kierrellyt totuuksia: ”Sattuu, tämä on virheiden tulos”Sebastian Vettelillä ja Charles Leclercillä uskoteltavaa – Ferrarilla kaikki pelissä, silti minuutilla takkiin!Red Bull -pomolta terävä piikki Ferrarille: ”Emme katso taaksemme”F1-lehdistökatsaus: Muistuttiko Ricciardon ajo Schumia vai Sennaa? Kimille ja Valtterille tylyt arvosanat Monacosta
F1Sebastian VettelFerrariLewis HamiltonMercedesUnkarin GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"