Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sateet jatkuvat huomenna lännessä – idässä jopa 20 astetta lämmintä

Kevätsateen kastelemia koivulenhtiä Lahdessa.
Kevätsateen kastelemia koivulenhtiä Lahdessa.Kalevi Elmala @elmaka
Julkaistu 14.05.2016 20:57

MTV UUTISET

Suomi on jakaantunut tänään sateiseen länteen ja poutaiseen itään. Osassa maata sadetta on saatu yli 11 millimetriä.

Tälle päivälle oli luvattu ennakkoon osaan maata hyvin runsaita sateita. Sademäärät ovatkin ylittäneet tänään iltakahdeksaan mennessä 11 millimetrin ainakin Hangossa, Hämeenlinnassa ja Juupajoella.

MTV Uutisten meteorologi Liisa Rintaniemi kertoo, että sateet jatkuvat paikoin myös yöllä ja huomenna. Kaikkiaan sadetta voi tulla jopa 10–20 millimetriä lisää.

– Lännessä on yöllä hetken aikaa vähän poutaisempaa. Maan keskivaiheilla sataa, ja sateet liikkuvat pohjoiseen. Itäisin Suomi pysyy läpi yönkin poutaisena, Rintaniemi selvittää.

Huomenna päivällä sateet painottuvat Rintaniemen mukaan jälleen maan länsiosaan, Pohjois-Pohjanmaalle, Kainuuseen ja Itä-Lappiin.

– Poutaisinta ja aurinkoisilta on huomennakin idässä ja paikoin maan keskiosissa. Lämpötila voi nousta idässä jopa 20 asteeseen. Sateisilla alueilla lännessä ja pohjoisessa voidaan jäädä sen sijaan alle 10 asteen.

Pääkaupunkiseudun tilanne on Rintaniemen mukaan tällä kertaa vaikea ennustaa.

– Pääkaupunkiseutu on juuri sateiden rajamailla. Vaikuttaa kuitenkin siltä, että huomenna on ainakin aamupäivän jälkeen pääasiassa poutaista. Jos aurinko oikein pääsee mollottamaan, lämpötila nousee varmasti yli 15 asteeseen.

Ei pelkoa tulvista

Sateet ovat olleet tänään paikoin runsaita, mutta sadealueet ovat olleet arvioitua kapeampia.

– Lopulliset sademäärät tiedämme kuitenkin vasta huomisiltana. Jokin paikkakunta voi saada vielä yön ja huomisen aikana sellaisen löylytyksen, että ennakoitu koko kuukauden sademäärä tulee täyteen.

Tulvista ei näiden sateiden yhteydessä ole Rintaniemen mukaan vaaraa.

– Tämäntyyppinen sade ei aiheuta Suomessa juurikaan tulvimista. Tulvatilanteet liittyvät meillä siihen, että kesällä tulee voimakas sadekuuro kaupunkialueella. Niissä on kyse sadekuuroista, tässä puolestaan rintamasateista, Rintaniemi kertoo.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Kenties kesän rankimmat sateet saadaan niskaan tänään – vettä on tullut aamun aikana lähes 40 milliä: "Runsaimmat sateet ovat etelässä illan aikana"Helteet voivat palata vielä elokuun lopussa – meteorologi ei luovu vielä toivosta: "Kesää on vielä jäljellä"Helteet pyörivät pohjoisessa, muualle luvassa sadekelejä – Meteorologi: Alueelliset erot sademäärissä voivat olla suuriaVettä tulee tänään taivaan täydeltä – tarjolla myös syksyisen kovaa tuulta ja ukkosiaVaihteleva sääviikko: Rankkoja sadekuuroja – loppuviikolla 20 astetta voi ylittyäSuomeen virtaa ensi viikolla kosteaa ja lämmintä ilmaa – ukkosetkin mahdollisia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:56
    Koulutus

    Uuteen ammattiin opiskelusta 2 400 euron kuukausipalkka? Saana kertoo, miten se on mahdollista aivan helposti

  • 06:14
    Sanna Marin

    Brittilehti kysyi Sanna Marinilta paluusta politiikkaan: Tässä vastaus

  • Eilen23:09
    Lotto

    Loton potti jatkaa kasvuaan – Pirkanmaata lykästi

  • Eilen22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • Eilen21:09
    Räjähdykset

    Hotelli Joronjäljen omistaja: Räjähdyksellä saattaa olla kolmaskin uhri