Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kenties kesän rankimmat sateet saadaan niskaan tänään – vettä on tullut aamun aikana lähes 40 milliä: "Runsaimmat sateet ovat etelässä illan aikana"

Lehtikuva
Julkaistu 23.08.2019 08:49(Päivitetty 23.08.2019 10:20)

MTV UUTISET – JUTTA HALMINEN

Tänään on harvinaisen runsas sadepäivä miltei koko maassa. Ilmatieteen laitoksen mukaan vettä on satanut aamuviiden ja kahdeksan välillä Espoossa yli 48 milliä ja Helsingissä lähes 56 milliä.

Sadekuurot jatkuvat koko päivän.

– Suomen ylitse on liikkeellä sadealue ja heti perään tulee toinen. Sen runsaimmat sateet ovat etelässä illan aikana. Lauantaina jäljellä on jokunen kuuro maan keskiosassa, MTV Uutisten meteorologi Pekka Pouta sanoo.

Poudan mukaan sadealue on edennyt vauhdilla. Runsaimmat sateet ovat olleet etelärannikolla, jossa on ollut mukana myös ukkosia.

– Lounaisin Suomi, Turun seutu alkaa poutaantua, yksittäisiä sadekuuroja voi kuitenkin edelleen tulla. Pohjoisin Suomi on vielä tällä hetkellä poutainen. Pouta sanoo.

Poutaiset hetket ovat pieniä eteläisessä Suomessa, koska jo iltapäivällä on tulossa uusi sadealue lounaaseen. Illan ja yön aikana on Poudan mukaan odotettavissa kaikista voimakkain sade.

– Sade siirtyy lauantaiksi Suomen itäpuolelle, aamu on pitkälti sumuinen ja iltapäivällä tulee kuurosateita maan keskiosassa. Aivan eteläisin suomi on aurinkoisin ja lämpötila nousee noin 20 asteeseen. Sunnuntaina päästään jo selvästi yli 20 asteen. Tiistaina on todennäköisesti luvassa ensimmäiset hellelukemat, Pouta sanoo.  

Lue lisää: Rankkasade raivoaa pääkaupunkiseudulla – kadut ja viemäristöt tulvivat

Juttua muokattu klo 10:20. Päivetty Espoon ja Helsingin sateiden millimäärät. 

Lisää aiheesta:

Rankat sateet pyyhkivät hitaasti Suomen yli – Pekka Pouta väläyttää kaupunkitulviaKohta sataa kaatamalla – katso viiden päivän ennuste 102 paikkakunnalle!Rankkasade raivoaa pääkaupunkiseudulla – kadut ja viemäristöt tulvivatNäin rankkasateet etenevät tänään ja viikonloppuna – katso sadetutkaNyt ryöppyää vettä – uusi vesimyräkkä tulossa viikonloppunaSateet jatkuvat huomenna lännessä – idässä jopa 20 astetta lämmintä
SääRankkasateetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • 10:58
    Syksy

    Säähän kylmä käänne – meteorologi Liisa Rintaniemi väläyttää "totaalista syksyn saapumista"

  • Eilen16:27
    Japani

    Tallentui videolle: Kuljettaja taisteli tiensä ulos tulvivasta parkkihallista Japanissa

  • Eilen13:44
    Ilmastonmuutos

    Kesän äärimmäisille säille laskettiin järisyttävä hintalappu

  • Eilen11:27
    Syksy

    Nyt sataa! Näin sadealueet vyöryvät Suomen yli: "Ukkostenkin mahdollisuus kasvamassa"

  • Eilen11:00
    Syksy

    Onko syksyn odotetuin luonnonilmiö uhattuna? Meteorologi Jenna Salminen: "Se voi jopa pahentaa tilannetta"