Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sarjapalauttajat tulevat verkkokaupoille kalliiksi – jokainen palautettu tuote tarkastettava

Ostosten teko mobiiliilla voi mahdollisesti johtaa helpompiin heräteostoksiin.
Ostosten teko mobiiliilla voi mahdollisesti johtaa helpompiin heräteostoksiin.Lehtikuva
Julkaistu 15.03.2017 16:14

MTV UUTISET – STT

Suomalaiset palauttavat verkko-ostoksiaan kauppaan harvemmin kuin kuluttajat muissa maissa, kertoo Kaupan liiton selvitys. Palautusten osuus vaikuttaa kuitenkin olevan kasvamassa.

– Puhutaan tällaisesta ilmiöstä kuin sarjapalauttajat. He ovat ongelma kaupoille, sanoo Kaupan liiton pääekonomisti Jaana Kurjenoja.

Suomalaiset verkko-ostajat palauttavat eniten lasten kenkiä sekä naisten vaatteita ja kenkiä.

Palautukset tulevat kaupalle kalliiksi, muistuttaa Kurjenoja. Jokainen palautettu tuote on tarkastettava, ennen kuin sen voi panna uudestaan myyntiin.

– Ensimmäiseksi tuote pitää haistella ja tarkistaa, että se haisee uudelta, selvittää Kurjenoja.

Sen jälkeen tutkitaan vetoketjut, saumat ja niin edelleen.

Osa kaupoista onkin päätynyt siihen, että tulee halvemmaksi tuhota kaikki palautetut tuotteet kuin käyttää työaikaa niiden tarkastamiseen.

– Britanniassa taas osa verkkokaupoista ei maksa palauttajalle rahoja takaisin, vaan summalla saa ostaa jotain muuta, kertoo Kurjenoja.

1:49Nettiostoksia palautetaan ahkerasti


Mobiili houkuttaa heräteostoksiin?

Suomessa suurin osa verkko-ostoksista tehdään tietokoneella. Mobiiliostosten osuus on kuitenkin kasvamassa. Etenkin alle 25-vuotiaista monet tekevät verkko-ostoksensa puhelimella.

Jaana Kurjenojan mukaan mobiiliostoksista palautetaan suurempi osa kuin tietokoneen ääressä tehdyistä verkko-ostoksista.

– Saattaa olla, että mobiililla tehdään helpommin heräteostoksia, hän arvelee.

Kaikkiaan verkko-ostosten palautusten osuus liikkuu Suomessa 10–25 prosentin paikkeilla, mikä on Kurjenojan mukaan maltillinen määrä. Joissakin kansainvälisissä verkkokaupoissa palautusten osuus voi olla jopa 50–60 prosenttia.

Ravintolaostokset nouseva trendi

Nousevana trendinä verkkokaupassa näkyy erilaisten ruoka-annosten tilaaminen kotiin. Niiden osuus oli viime vuonna vain kaksi prosenttia suomalaisten verkossa ostamista palveluista, mutta määrä on kasvussa.

– Ruoka-annoksia tilaavat verkossa etenkin pääkaupunkiseudun nuoret. Uskon, että ilmiö leviää pian muihin Suomen isoihin kaupunkeihin, sanoo Kurjenoja.

Sen sijaan esimerkiksi kosmetiikkaa ja harrastusvälineitä ostetaan verkosta eniten pääkaupunkiseudun ulkopuolella. Syynä on Kurjenojan mukaan todennäköisesti se, että oman paikkakunnan liikkeissä valikoima on suppeampi.

Kaupan liiton selvityksessä seurattiin viime vuoden verkkokauppaa. Runsaat 2 000 kuluttajaa piti kahden viikon ajan päiväkirjaa verkko-ostoksistaan. Päiväkirjoja koottiin useana ajankohtana vuoden 2016 mittaan. Selvitykseen kuului myös puhelin- ja nettikyselyjä. 

Lisää aiheesta:

Temuttajien saituudesta yllättävä havainto: "Perisuomalainen synti"Suomalaiset hurahtivat second handiin eniten maailmassa – yksi ilmiö uhkaaKoronabuumi oli vasta alkua: Verkkokaupalle odotetaan huimaa kasvua jatkossakin – näin tilausmäärät nousisivat entisestäänYli 40 prosenttia suomalaisten verkko-ostoseuroista päätyy ulkomailleVerkosta ostettujen tuotteiden palautukset kuormittavat ympäristöä – pelkkä kuva voi riittää hyvitykseenVerkko-ostosten osuus kasvaa nopeasti – netistä joululahjoja ostavista puolet ostaa ulkomailta
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 14:18
    Sää

    Harmautta et pääse pakoon: Joonas Koskela kertoo, miten sateinen syyssää koettelee Suomea

  • 13:58
    Kuolemantapaukset

    Tämä tiedetään Joroisten räjähdyksestä nyt: Ei viitteitä räjähdeaineista

  • 12:05
    Tulipalot

    Omakotitalo roihusi Simossa: Raunioista löytynyt ruumis

  • 10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 10:31
    Kuolemantapaukset

    Poliisi tutkii Joroisten räjähdystä onnettomuutena