Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koronabuumi oli vasta alkua: Verkkokaupalle odotetaan huimaa kasvua jatkossakin – näin tilausmäärät nousisivat entisestään

8:12Verkkokauppa yleistyy - ruuhkautuuko toimitus?Verkkokauppa yleistyy - ruuhkautuuko toimitus?
Julkaistu 07.10.2021 07:15
Toimittajan kuva
Lala Ylitalo

lala.ylitalo@mtv.fi

Verkkokaupan suosion uskotaan kasvavan vauhdilla vielä vuosia koronan jälkeenkin.

Vaatteita, kenkiä, kodin elektroniikkaa ja tietotekniikkaa. Näitä tuotteita suomalaiset tilaavat useimmiten netistä. 

Korona-aika on nostanut verkkokaupan suosiota selvästi, eikä laskua näy. 

– Puhuttiin useiden kymmenien prosenttien kasvusta ja kotiinkuljetusmäärät suorastaan räjähtivät, kertoo Postin paketti- ja verkkokaupan johtaja Arttu Hollmérus.

– Todennäköisesti verkkokauppa tulee kasvamaan sellaista 10 prosentin vuosittaista kasvuvauhtia tästä hetkestä vielä monta vuotta eteenpäin, Hollmérus kertoo. 

Naapurimaissa verkkokaupan kasvu on vielä suurempaa. Suomessa reilu neljäsosa arvioi ostaneensa verkkokaupasta viimeisen viikon aikana, kun Ruotsissa vastaava luku oli reilut 60 prosenttia.

Toimituskulut haittaavat kokemusta

Postin teettämän kyselyn mukaan verkkokauppaa lisäisi entisestään ilmaiset ja nopeammat kuljetukset. 

– Jos ottaa yksittäistä pientä asiaa, niin sitten on helpompi lähteä vain kauppaan, Antti Malmia kertoo. 

Malmia kertoo siirtäneensä lähes kaikki päivittäistavaraostoksensa verkkoon. Kaupassa tulee käytyä lähinnä yksittäisten mielitekojen perässä. 

Kolme neljästä kertoo kasvattaneensa joskus ostoskoriaan saadakseen ilmaisen toimituksen. Näin on tehnyt myös Roosa Vanhala. 

– Olen sen verran pihi, että kyllä katson mahdollisimman ilmaisen toimituksen aina. Eli jos on joku tilausraja niin pyrin tilaamaan sen yli, kertoo Vanhala kulutuskäyttäytymisestään. 

Pian jo jouluostoksille

Verkkokaupan suosion kiihtyminen haastaa jälleen tulevaa joulusesonkia, ja rahtiliikenne jumittaa maailmalla. Saatavuusongelmia on edessä.  

– Nyt varsinkin kun Kiinasta uutisoidaan, että siellä rajoitetaan sähkön käyttöä, eli tehtaat voi olla vaan tietyn määrän viikosta auki, kertoo Verkkokauppa.comin kaupallinen johtaja Vesa Järveläinen.

Hidastusta EU:n ulkopuolelta tilattujen tuotteiden saatavuuteen tuo myös tuore lakiuudistus, joka edellyttää, että kaikki EU:n ulkopuolelta tulevat tavarat täytyy tullata ja niistä pitää maksaa arvonlisävero.

– Jos haluaa varmistaa pukinkonttiin sen tietyn tuotteen, kannattaa olla tänä jouluna normaalia aiemmin liikkeellä, Järvinen neuvoo. 

Jutusta korjattu haastateltavan etunimi klo 13.10.

Lisää aiheesta:

Suomalaisten temutus lähdössä täysin käsistä: "50 miljoonaa pakettia"Ihmiset ryntäsivät joulun alla lahjakauppaan koronasta huolimatta, kerrotaan kauppaketjuistaKorona aiheutti suuren harppauksen ruoan verkkokaupassa – "Teemme sitä, mitä asiakkaat haluavat"Korona räjäytti suomalaisen verkkokaupan myynnin – yksi 15 000 euron ostos sai asiantuntijankin suun loksahtamaan: "Ei voi olla hämmästymättä"Kotiin toimitettujen pakettien määrä kasvanut räjähdysmäisesti – näitä tuotteita ihmiset juuri nyt hankkivatTilasitko sinäkin? Suomalaiset himoitsevat nyt erityisesti yhtä asiaa verkkokaupoista – Paytrail: "Kovaa kasvua on havaittavissa"
KoronavirusVerkkokauppaTalousKuluttaminenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla

  • 4.11.06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä