Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Santeri Kiiveri päätti teininä lyödä kaiken likoon – se johti "saavuttamattomissa olleeseen" unelmaan: "Viikko yli tuhannesta päivästä"

24:03Torstai 2.2. klo 22:25Tulosruutu: Santeri Kiiveri kertoo urheilijan elämästään – "200 päivän puolelle menee reissut."
Julkaistu 05.02.2023 10:19
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen
Toimittajan kuva

Timo Innanen

timo.innanen@mtv.fi

TInnanen

Santeri Kiiveri päätti lukioikäisenä Kuusamoon muuttaessaan, että hän löisi kaiken likoon para-alppihiihtäjänä. Se päätös on jo kantanut hedelmää ja toteuttanut nuoren miehen unelman.

Alppihiihto alkoi viedä Kiiveriä mukanaan jo hänen lapsuusvuosinaan sen jälkeen, kun vanhemmat veivät hänet rinteeseen ja nuori hurjapää pääsi myös ulkomaille laskemaan Alppeja myöten.

– Pääsee aika siisteihin paikkoihin, ja tämä on aika erityispiirteinen laji. Se on se, mistä on itse tykännyt, tätä nykyä 22-vuotias laskija kertoo.

Myöhemmin lukioikäisenä Kuusamoon, sanojensa mukaan "pikkukaupunkiin", muuttaessaan Kiiveri löi lukkoon, että hän antaisi para-alppihiihdossa maailman huipulle noustakseen kaikkensa. Eikä Kuusamon lukiossa ja Rukan alppikoulussa opiskellut urheilija ole tavannut jättää kiviä sen eteen kääntämättä.

– Olen tottunut reissaamiseenkin, ja se on ollut oikeastaan ihan kivaa, täysipäiväisesti urheileva Kiiveri sanoo.

Välillä pelottaa

Kiiverillä on olkahermopunoksen syntyvaurio oikeassa kädessä, ja hän laskee käytännössä yhdellä kädellä. Huippu-urheilijan laskeminen on kuitenkin muovautunut tuhansilla toistoilla saumattomaksi – vaikeinta alkuun oli hänen mukaansa pitkiin keppeihin pujotteluun siirryttäessä kepin ottaminen.

– Ei pysty oikealla kädellä sitä työstämään, niin ollaan aika paljon hiottu, että se osuu kohdilleen. Muuten on kuitenkin mennyt aika rutiininomaisesti sekin. Aina on laskenut yhdellä sauvalla ja yhdellä toimivalla kädellä, niin se alkaa olla aika hallussa.

Kiiveri myöntää, että välillä pelottaakin.

– Joudutaan paljon miettimään tiettyjä teknisiä kohtia joissain vauhtilaskuissa ja muissa. Oikealla kädellä ei saada niin hyvää luottoa ja balanssia käännökseen menoon, hän sanoo mutta toteaa, että pelko täytyy sulkea mielestä pois.

"Siistein juttu" Pekingissä

10.12843019eSanteri Kiiveri laski paralympiakultaa suurpujottelussa Pekingissä maaliskuussa 2022./All Over Press

Eikä Kiiverin pelko ole ainakaan ulospäin näkynyt. Hän edusti Suomea upeasti jo Pyeongchangin paralympialaisissa 2018 ja ylsi pujottelussa neljänneksi. Viime vuonna Pekingin paralympialaisissa hän oli vielä parempi ja kahmi kultaa suurpujottelussa sekä hopeaa superalppiyhdistetyssä. Hänestä tuli ensimmäinen suomalainen alppihiihdon paralympiamitalisti.

Kiiveri oli toteuttanut kultamitalistina toisinaan kaukaiseltakin tuntuneen unelmansa.

– Neljän vuoden välein paraurheilijoilla on se aika, jolloin pitää pystyä tekemään tulos. On sellainen viikko yli tuhannesta päivästä, jolloin pitää onnistua, ja oli itselleni siistein juttu, että pystyin Pekingissä suorittamaan parasta ja voittamaan kultaa. Kulta oli itsellenikin jopa saavuttamattomissa ollut tavoite – sen saaminen oli unelmieni täyttymys. Kaikki, mihin oli panostettu, tuli siellä saavutettua.

"Ei maailman neljänneksikään paras ihan surkea ole"

Kiiveri palasi tuoreeltaan takaisin Suomeen Espanjan Espotista, jossa hän laski pujottelussa neljänneksi ja suurpujottelussa kahdeksanneksi, vaikka oli hiukan flunssainen.

– Pujottelupäivä oli itseltäni kyllä tosi hyvä. Jäi hyvä fiilis koko tiimille. Mitaleja lähdettiin tavoittelemaan, mutta ei tuo maailman neljänneksikään paras ihan surkea ole, Kiiveri tokaisee ja on oikeassa.

Ja nuorella laskijalla on varmasti vielä aikaa yltää uusiin arvokisamitaleihinkin.

Hän itse sanoo unelmoivansa "uran saamisesta kunnialla maaliin asti".

– Tietysti yksi unelma on saavutettu ja paljon muutakin, mutta kyllä varmaan jotain vielä keksii.

– Uskon, että näytöt on jo annettu, mutta onhan tässä vielä laskemista.

Lisää Kiiverin ajatuksia on ylälaidan videolla Tulosruudun lähetyksessä.

Lisää aiheesta:

Mikaela Shiffrinistä herkullista kulissitietoa – tämä sai Kalle Palanderin hämmästymään: "Aivan päinvastainen"Mikaela Shiffrinistä herkullista kulissitietoa – tämä sai Kalle Palanderin hämmästymään: "Aivan päinvastainen"Historiallisen tempun jysäyttänyt suomalaissensaatio nauttii ykkösluokan resursseista – "Paras joukkue maailmassa"Suomipop-juontajan lähetys lähti laukalle – pian rytisi Latviassa: "Jotain varmaan vinksallaan"Leo-Pekka Tähti on miettinyt, miltä yksi arkinen asia tuntuisi, jos hän olisi vammaton – "Kysyin kaveriltani, joka vammautui 13–14-vuotiaana"20 arvokisakultaa rohmunnut suomalaishuippu haastoi yksikätisenä maajoukkuehiihtäjiä – Kirvesniemien vastaanotto jäi pysyvästi mieleen
AlppihiihtoUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Alppihiihto
  • 25.10.15:19
    Urheilu

    Suomen alppitähdeltä heti loistava onnistuminen

  • 25.10.12:40
    Olympialaiset

    Iso paljastus Venäjän olympiapannan kulisseista

  • 23.10.19:36
    Urheilu

    Kaatumisella karu seuraus – kaksinkertainen maailmanmestari pihalle olympialaisista

  • 24.9.17:28
    Urheilu

    Supertähti oli juuri ottanut jättivoiton, kun kaikki sortui – elää epävarmuudessa: "Joillain toipuminen kestänyt kaksi vuotta"

  • 15.9.21:57
    Kuolleet

    Järkyttävä onnettomuus: alppihiihtäjä Matteo Franzoso, 25, on kuollut