Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
1:06Pekka ja Lillianne pelastivat norjalaismiehen pahasta pinteestäPekka Lanko ja Lillianne Boberg pelastivat todella pahaan pinteeseen joutuneen norjalaismiehen helmikuussa 2019.Pekka Lanko
Julkaistu 25.04.2020 08:26

Ville Järveläinen

Suomalaismies palkittiin viime vuonna Pohjois-Norjassa tekemästään uroteosta. Oikeaan paikkaan juuri oikealla hetkellä saapuneen kaksikon rohkeuden ansiosta norjalaismies selvisi hengissä todella täpärästä tilanteesta.

Ylitorniolta kotoisin oleva Pekka Lanko pelasti yhdessä työtoverinsa kanssa norjalaismiehen äärimmäisen kiperästä paikasta helmikuussa 2019. 15 vuotta kuorma-autoa ajanut ja tuolloin Rovaniemellä asunut Lanko oli kuljettamassa postia tavanomaiseen tapaansa Norjan Hammerfestistä Ruotsin Kiirunaan. Tuuli oli navakka, lämpötila nollan tuntumassa ja lunta oli kinostunut tielle.

Alkumatkasta, vain hieman Hammerfestin jälkeen, Langon kyydissä istunut norjalaiskollega Lillianne Boberg havaitsi kaiteen yli ajautuneen henkilöauton. Auto oli liukunut jyrkkää rinnettä alas ja välttynyt vain täpärästi päätymästä suoraan hyiseen mereen. Välittömästi kävi ilmi myös se, että tieltä suistuneen auton kuljettaja oli edelleen autossaan sisällä.

Lue myös: Sankarikuski uhrasi Teslansa pelastaakseen halvauksen saaneen autoilijan – Elon Muskilta upea ele 

Sankarikuljettaja sitoi kuormaliinan ympärilleen, kun hyiset aallot jo nuolivat tieltä suistuneen auton konepeltiä – Pekka ja Lillianne pelastivat norjalaismiehen hengenvaarallisesta pinteestä

– Helvetti, mikä ulosajo! Miten se on tuonne päässyt, Lanko muistelee Bobergin huudahtaneen.

Tien oikealla puolella pinteessä ollut auto olisi voinut jäädä kokonaan huomaamatta, sillä se oli huomattavasti alempana kuin itse tie. Norjalaismiehellä kävi melkoinen tuuri, että ohitse ajoi Lanko kuorma-autoineen ja apukuskinkin paikalla oltiin terävänä.

– Oli selvää, että kuljettaja oli saatava turvaan, Lanko kertoo.

Rohkea pelastusoperaatio

Oman ajokkinsa pysäyttänyt Lanko nappasi kainaloonsa kuormaliinat ja lähti pelastamaan todellisessa hengenvaarassa ollutta noin 30-vuotiasta miestä. 

Boberg sitoi liinojen toisen pään kuorma-autoon, ja Lanko kietoi yhden liinoista ympärilleen, ettei liukuisi itse jyrkkää rinnettä mereen. Hän varmisti ensimmäisenä auton pysymisen paikoillaan kiinnittämällä yhden liinoista sen vetokoukkuun.

Norjalaismies oli Langon mukaan ymmärrettävästi peloissaan, sillä aallot nuolivat jo auton konepeltiä. Liinoilla itsensä turvannut Lanko avusti kuljettajan ulos autosta ja kaksikko pääsi kiipeämään liinoja hyödyntäen takaisin tielle.

Pelastuslaitos saapui paikalle noin varttia myöhemmin, mutta ammattipelastajien tehtäväksi jäi tällä kertaa vain auton vetäminen ylös.

Palkittiin sankarikuljettajana

Ammattina Sankari -kampanja palkitsi Langon viime marraskuussa 5 000 eurolla. Kampanjassa on huomioitu ansioituneita raskaan liikenteen ammattikuljettajia vuodesta 2011 lähtien.

Puolet summasta lahjoitettiin Lapin keskussairaalan lastenosastolle. Lanko ja Boberg päättivät lahjoituskohteen yhdessä.

– Olen asunut Rovaniemellä useita vuosia. Lisäksi poikani asuu siellä yhdessä äitinsä kanssa. Tuntui hyvältä pystyä auttamaan entistä kotiseutua. Olimme myös Lilliannen kanssa yhtä mieltä siitä, että ne kaikkein pienimmät ja heidän perheensä kaivannevat apua ja tukea eniten.

"Toimimme vain siten, miten on opetettu"

Vaikka tapauksesta on kulunutkin jo yli vuosi ja vaaratilanne oli ohi nopeasti, kertoo Lanko yhä muistelevansa tapahtunutta.

– Työni vuoksi ajan samaa tietä edelleen paljon. Kyllähän se tapaus palaa mieleen joka kerta, kun ohitan paikan, mutta vain hyvässä mielessä. Olen iloinen, että kaikki meni hyvin eikä kukaan loukkaantunut tai menettänyt henkeään.

Lanko sanoo yllättyneensä kiitosten ja positiivisen palautteen määrästä. Harteille soviteltua sankarin viittaa Lanko on kuitenkin pitänyt hieman outona.

– Toimimme omasta mielestämme vain siten, miten on opetettu eli pidimme silmät auki liikenteessä ja huolehdimme sekä muista että itsestämme, hän kertoo ja muistuttaa, ettei koskaan voi tietää, milloin itse saattaa tarvita apua liikenteessä.

Lue myös: Rekkakuski Otto auttoi viikon ojassa ollutta venäläiskuskia – "Ilme kertoi, että tarpeeseen tuli"

Lisää aiheesta:

Emily, 11, pelasti isoäitinsä palavasta autosta, Miska, 14, toisen pojan hukkumiselta – urotyöt palkittiinKalevilla oli vain sekunteja aikaa toimia, kun rekka ajoi suoraan kohti – esti teollaan suuronnettomuuden"Helvetti, mikä ulosajo!" – sankarikuljettaja Pekka sitoi kuormaliinan ympärilleen hyisten aaltojen nuollessa auton konepeltiäErnon kylmäävä video: Kun vastaantulevan rekan rengas räjähti, oli onnesta ja taidosta kiinni, ettei auto rytistynyt kuin peltipurkkiFredrikin kalareissu sai kohtalokkaan käänteen: pelasti jäihin vajonneen pilkkijän lähes varmalta kuolemalta – "Jälkikäteen tuli kyllä tärinä"Riihimäkeläisnaisen ajomatka karkauspäivänä päättyi dramaattisesti: "Tajusin, että nyt rysähtää" – katso hurja kolarivideo Lohjalta
SankaritarinatHyvän mielen jututLiikenneLiikenneonnettomuudetNorjaKotimaaAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sankaritarinat
  • 30.10.18:31
    Pelastusoperaatiot

    Miska ei epäröinyt, kun näki nuoren pojan hukkumaisillaan – presidentti antoi tunnustuksen sankariteosta

  • 28.10.12:04
    Koirat

    "Ensin vähän suutuin" – Zorro-koira sai hepulin ja pelasti ripeydellään vanhuksen

  • 28.10.07:30
    Koirat

    Vaimonsa ampunut mies väijyi poliisipartiota kiväärin kanssa – Hero-sankarikoira pelasti

  • 28.10.07:30
    Koirat

    Aamulla rouva olisi jo kuollut – Dante-koira pelasti naapurin

  • 28.10.07:30
    Hyvän mielen jutut

    Vauva ei hengittänyt, Amy-terrieri herätti vanhemmat: Nämä 13 urotekoa palkitaan sankarikoiran tittelillä