NHL:ssä pelaava Seattle Kraken on lähettänyt suomalaishyökkääjät Jani Nymanin ja Julius Miettisen AHL:ään.
Seattle karsi myöhään maanantai-iltana harjoitusleirirosteriaan lähettämällä peräti 16 pelaajaa AHL-seura Coachella Valley Firebirdsin palvelukseen.
Pelaajarykelmän joukossa olivat myös suomalaishyökkääjät Jani Nyman ja Julius Miettinen.
22-vuotias Nyman ehti pelata kaksi harjoitusottelua, joiden aikana hän teki tehot 1+1. Se ei kuitenkaan tällä kertaa riittänyt NHL-paikkaan.
Kolmannen täyden kautensa Pohjois-Amerikassa aloittava Nyman ei ole vielä onnistunut lyömään läpi NHL:ssä, mutta AHL:ssä jälki on ollut kovaa. Nyman on pelannut kahden kauden aikana NHL:ssä yhteensä 40 ottelua.
Miettinen, 20, sai vyölleen yhden harjoitusottelun. Kolme edelliskautta Kanadan juniorisarja WHL:ssä viilettänyt Miettinen aloittaa ensimmäisen kautensa AHL:n puolella.
Seattlen harjoitusleirillä jatkavat suomalaisista vielä Kaapo Kakko, Niklas Kokko ja Ville Ottavainen.

