Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sankari-Laineelta lähti äänikin – "Elämäni peleistä mieleenpainuvin!"

Patrik Laine (oik.) oli Suomen sankari kahdella maalillaan.
Patrik Laine (oik.) oli Suomen sankari kahdella maalillaan.All Over Press
Julkaistu 03.01.2016 10:58
Toimittajan kuva

Inka Korhonen

inka.korhonen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen

matti.nyrhinen@mtv.fi

MattiNyrhinen

Patrik Laine oli Suomen juhlivasta Nuorten Leijonien ryhmästä yksi juhlituimmista. Laine pommitti elintärkeän 1-2-kavennuksen sekä 6-5-voittomaalin, kun Suomi kaatoi MM-puolivälierässä Kanadan.

Lauantain Suomi-Kanada-ottelusta ei puuttunut draamaa. Alku oli kamala, kun Kanada meni Suomen helpoista virheistä nopeasti 2-0-johtoon. Suomi kampesi tasoihin, mutta Kanada otti uudelleen johdon. Lopulta Suomi nousi 4-3-johtoon Julius Nättisen toisen erän lopun maalilla, mutta Kanada tuli päätöserässä kahdesti tasoihin ennen kuin Laineen pyssy katkaisi kanukkien pyristelyn.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

– En ihan ajatellut, että 6-5 päättyisi. Mutta ei mitään, tosi hienoa että voitettiin, ihan uskomaton fiilis vaikkei hirveästi pysty puhumaan, kun ääni on lähtenyt, Laine kähisi MTV Sportille.

Vaikka Kanada johti, Suomi luotti omaan osaamiseensa. Pelaajat tolkuttivat toisilleen, että jäähyily pitää lopettaa ja samalla luotetaan siihen, että maalipaikat syntyvät.

– Me uskottiin tähän joukkueeseen – tämä on niin vahva – että me tullaan vielä ja niin me tultiinkin, Laine tiivisti.

Tunnelma Hartwall Arenalla oli häikäisevä, kun suomalaiset pitivät kotijoukkueen puolia ja kanadalaisiakin meuhkasi katsomossa tuhatpäin. Sen huomasi myös Laine.

– Ihan varmaan kaikista meikäläisen pelaamista peleistä jää mieleenpainuvimmaksi. Ihan uskomaton fiilis ja tosi hienoa, kun katsojia on noin paljon ja he kannustivat meitä koko ajan. Ihan uskomatonta, Laine tunnelmoi.

Maanantaina Suomi kohtaa välierässä Ruotsin kello 16.00.

– Sehän on aina kiva pistää ne nippuun tuossa matkalla finaaliin, Laine heitti vinkkasi vienon hymyn.

Lisää aiheesta:

Leijonien NHL-hyökkääjä kertoo MM-finaalin dramaattisista hetkistä – "Se kuvastaa""Mörkö" Anttila yllättyi – NHL-mies lankesi edessäNuoret Leijonat kirjoitti uuden luvun Suomen jääkiekkohistoriaan – "Kultaa haetaan vielä"Nuoret Leijonat hurmasi räjähtävällä alulla – maalitykki painotti toista tekijää: "Pelaisimme muuten vieläkin jatkoaikaa"Eeli Tolvanen omaksui Kanadan kaadossa uuden roolin – ”Aika paljon huutelua koko ajan”Kapteenikin ymmällään Nuorten Leijonien vahvuudesta – "Se on käsittämätöntä"
LeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • Eilen19:46
    Sveitsin Liiga

    Leijonat-puolustaja sai pelikiellon

  • 31.10.08:19
    Jääkiekko

    Leijonien EHT-joukkueeseen yksi muutos

  • 30.10.10:28
    Sami Vatanen

    Sami Vatanen kärkkymässä – Leijonissa ovi auki yllätysratkaisuille

  • 29.10.17:30
    Ville Peltonen

    Leijonat: Ville Peltosen rooli kasvaa

  • 27.10.13:18
    Liiga

    Antti Pennaselta painava näkemys valtavaan SM-liigakohuun – "Ainoa, mitä minä toivon..."