Jääkiekon alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa Suomi paineli finaaliin, kun se kaatoi välieräottelussa Sveitsin lukemin 6-1. Suomen kapteeni Aarne Talvitie oli itse esillä hurjassa alussa. Talvitie kuitenkin kiitteli vuolaasti toista isoa elementtiä Suomen murskavoiton takana.
Suomi siirtyi avauserässä 4-0-johtoon alle kahdeksassa minuutissa. Neljästä osumasta kaksi syntyi Talvitien lavasta.
– Tiesimme, että kaveri tulee todella kovaa vastaan. Oli tärkeää, että saimme hyvän alun. Siitä oli helppo lähteä rakentamaan, Talvitie mietti MTV Urheilulle.
Turnauksessa jo neljä maalia iskenyt Talvitien mukaan Suomi pelasi ”todella vahvan pelin”.
Nuorten Leijonien murskavoiton takana isoin elementti oli hurja alku. Toinen oli se, että Suomi ei lopettanut pelaamista, vaan se pysyi kiekossa ja loi paikkoja liukuhihnalta.
– Se oli hieno nähdä. Sitä haettiin, että ei nosteta jalkaa kaasulta. Se oli tosi iso juttu, Talvitie sanoi ja jatkoi:
– Jos olisimme tehneet niin ensimmäisen erän jälkeen, niin voisi olla, että pelaisimme vieläkin tuolla jatkoaikaa, Talvitie totesi siviilit päällä pelin jälkeen.
Talvitie itse puhui asiasta erätauolla. Suomen kapteenin mukaan hän ei ollut ainut mielipiteen kanssa.


