Tulevana viikonloppuna kisattavat Salpausselän kisat tulevat olemaan suuressa roolissa Suomen MM-hiihtojoukkueen lopullisissa valinnoissa. Jari Isometsä kertoi MTV Urheilulle omat ajatuksensa tulevasta.
Joukkueeseen on jo nimetty 15 hiihtäjää. Isometsän mielestä tulevan viikonlopun kilpailulla tulee olemaan iso paino-arvo.
– Ohjelman tulleessa ulos ajattelin, että nämä tulevat olemaan välikisat. Nyt tilanne on kuitenkin se, että jos ajatellaan MM-kisojen sprinttejä, niin Salpausselän kilpailut tulevat ratkaisemaan todella paljon, Isometsä sanoo.
Isometsä odottaa Salpausselän kilpailuista kovatasoisia.
– Siellä on kovat kisat tulossa, sillä myös ruotsalaiset ja norjalaiset karsivat omia sprinttihiihtäjiään. Paikalla on kova kattaus hiihtäjiä. Lahdessa on erinomainen sprinttirata, joka antaa kilpailuille lisäarvoa, Isometsä toteaa.
Isometsä nostaa neljä suomalaista mieshiihtäjää mukaan taisteluun viimeisistä kisapaikoista. Lauri Vuorinen, Martti Jylhä, Juuso Haarala ja Verneri Suhonen ovat Isometsän mielestä ne neljä nimeä, jotka kamppailevat kisapaikoista.
– Meillä on neljä hiihtäjää, jotka taistelevat kahdesta jäljellä olevasta paikasta. Jos minä olisin päävalmentaja, niin löisin amerikkalaisen karsinnan, kaksi parasta Seefeldiin ja kaksi muuta kotiin. Siinä ei olisi mitään parranpärinöitä. Nämä neljä ovat tällä hetkellä niin tasaisia, että jollain tavalla se on pakko ratkaista. Se olisi hyvä tapa minun mielestäni, Isometsä kertoo.
Haarala ja Suhonen ovat nuorempaa hiihtopolvea, mutta suorituivat SM-hiihtojen sprinteistä mallikkaasti. Haarala voitti hiihtojen aika-ajon ja Suhonen SM-hopeaa.


