Saksassa viranomaiset ovat huolissaan koronatartuntojen ja viruksen aiheuttamaan tautiin liittyvien kuolemien uudesta kasvusta.
Tartuntatautien asiantuntijalaitoksen Robert Koch -instituutin johtaja Lothar Wieler sanoi tänään, että Saksassa tartuntojen määrä uhkaa kasvaa jyrkästi, jollei nykyisiä rajoituksia kiristetä.
– Muita keinoja on pohdittava. Jolleivät nykyiset keinot tepsi, en näe muita mahdollisuuksia, Wieler sanoi.
Lue myös: Saksassa varovaisia merkkejä tartunta-aallon talttumisesta – sairaaloissa pahin voi olla vielä edessä
Tartuntamäärät tasaantuivat – mutta vain hetkeksi
Saksassa rajoituksiin ovat marraskuusta lähtien kuuluneet muun muassa kulttuuri- ja vapaa-ajan tilojen sulkeminen ja ravintoloissa ruokailun kieltäminen.
Tartuntamäärät tasaantuivat hetkeksi, mutta ovat jälleen lähteneet kasvuun.
Wielerin mukaan Saksan vanhusten hoitokodeissa on tällä hetkellä kaksinkertainen määrä virustartuntoja elokuun tilanteeseen verrattuna.
Hänen mukaansa ihmisten väsymys rajoitusten ja hygieniaohjeiden noudattamiseen on havaittavissa oleva ongelma.
– Emme ole voimattomia viruksen edessä. Meillä on hyvä strategia, Wieler kannusti.
1:48