Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sakkoihin pahoinpitelystä tuomittu Teuvo Hakkarainen hovioikeuteen – Syyttäjä: Kollega joutui niskaleikkaukseen väkisinsuutelun seurauksena

0:57Teuvo Hakkarainen saapui oikeudenkäyntiinKatso videolta, kun Teuvo Hakkarainen saapui Helsingin käräjäoikeuteen kesäkuussa.
Julkaistu 19.09.2018 14:31(Päivitetty 19.09.2018 15:37)

MTV UUTISET - STT

Kesäkuussa sakkoihin tuomitun kansanedustaja Teuvo Hakkaraisen (ps.) pahoinpitely- ja ahdistelujuttu menee hovioikeuteen.

Hovioikeus on myöntänyt jatkokäsittelyluvan syyttäjälle, joka vaati käräjillä Hakkaraiselle ehdollista vankeutta ja valitti käräjätuomiosta.

Lue taustaa!

Teuvo Hakkarainen myöntää suudelleensa väkisin Veera Ruohoa ja pitäneensä kiinni, kiistää rikoksen – "Sainpas pussattua Veeraa"

Hakkaraiskäräjillä todistanut Kari Tolvanen: Teuvo laittoi kätensä Ruohon niskan takaa ja alkoi vääntää voimakkaasti – "Hän oli shokissa"

Käräjäoikeuden mukaan Hakkarainen pahoinpiteli ja ahdisteli seksuaalisesti kollegaansa Veera Ruohoa (kok.) joulukuussa eduskunnan kahvilassa.

Käräjäoikeuden ratkaisussa todettiin, että Hakkarainen tarttui Ruohoa niskasta kiinni ja yritti suudella väkisin. Hakkarainen vetosi käräjillä siihen, että teko ei ollut tahallinen.

Syyttäjä pitää Hakkaraisen toimintaa vakavana

–  Asiassa on kysymys voimakkaan väkivallan kohdistumisesta kaulan alueelle, mistä on aiheutunut Veera Ruoholle pitkäkestoista kipua ja särkyä kaulan alueelle sekä järkytyksen aiheuttamaa unettomuutta.

STT kertoi kesäkuussa, että Ruoho jäi sairaslomalle niskaleikkauksen takia. Syyttäjä Velitskin mukaan leikkaus jouduttiin tekemään Hakkaraisen toiminnan takia. Velitski kertoo valituksessaan, että Ruohon vanha niskavamma alkoi oireilla joulukuisen väkivallan jälkeen ja johti kuukausia kestäneeseen kipuun ja särkyyn ja lopulta leikkaukseen.

Hakkarainen ei ole vielä toimittanut hovioikeudelle vastaustaan. Vastauspyynnön määräpäivä on lokakuun alussa.

Lisää aiheesta:

Teuvo Hakkaraisen tuomio seksuaalisesta ahdistelusta ja pahoinpitelystä jäi voimaan – hovioikeus kovensi sakkojaHakkaraisen puolustus: Veera Ruohon niskaleikkaus ei aiheutunut väkisin suutelusta eduskunnan kuppilassaSyyttäjä valitti kansanedustajan pahoinpitelytuomiosta – Teuvo Hakkarainen itse eiSyyttäjä valittaa Teuvo Hakkaraisen tuomiosta: "Lähden hakemaan 60 päivää ehdollista vankeutta"Käräjäoikeus tuomitsi Teuvo Hakkaraisen Veera Ruohon seksuaalisesta ahdistelusta – 3060 euroa sakkoaTeuvo Hakkarainen saapui oikeuteen vaitonaisena – ei suostunut kommentoimaan syytettä
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 12:58
    Lahti

    Lahdessa etsitty ampuja saatu kiinni

  • 12:54
    Huijaukset

    Poliisi varoittaa Ritvoja

  • 12:13
    Rikosepäilyt

    Jaana Kavonius vapautettiin – "Jatkan totuuden kertomista"

  • 10:11
    Huumerikokset

    Lahdessa konepistoolijengi

  • 08:34
    Liikenne

    Ministeri: Uusien kuskien promilleraja alas