Amerikkalainen sairaanhoitaja kertoo koronavirusoireidensa alkaneen niiskutuksesta. Pian oireet olivatkin jo jotain aivan muuta, kertoo muun muassa New York Post.
Coloradossa asuvan sairaanhoitaja Lisa Merckin koronavirustesti näytti positiivista Havajilla vietetyn reissun jälkeen. Uutisasema KDVR:n mukaan Lisa oli osallistunut saarella lääketieteelliseen konferenssiin.
Lisa kertoo, että lähtöpäivänä hän alkoi niiskuttaa hieman. Lentomatkalla nainen alkoi kokea särkyä kehonsa vasemmalla puolella, ja kotiin päästyään hänen kuntonsa heikkeni.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.
– Palasimme takaisin ja lihaksiani särki, luitani särki ja niveliäni särki todella pahasti. Se tuntui siltä kuin joku puukottaisi minua jäähakulla ja, mietin, että onkohan minulla flunssa, Merck kertaa uutisasemalle.