Viisiviikkoinen vauva oli kärsinyt jo kolme viikkoa hengitysvaikeuksista. Äidin mukaan vauvaa ei otettu sairaalaan, koska se oli täynnä. Seuraavana päivänä vauva kuoli.
Tammikuun 31. päivänä kanadalainen Tessa McAllister, 34, kävi viisiviikkoisen tyttärensä Blayke Hay-McAllisterin kanssa sairaalassa, jossa vauva määrättiin röntgeniin ja hänestä otettiin erilaisia näytteitä. Blaykella todettiin flunssavirus RS, joka on tavallinen virus niin aikuisilla kuin lapsilla, mutta voi aiheuttaa hengenvaaran vastasyntyneille.
Huolimatta siitä, että vauva oli äidin mukaan ollut jo kolme viikkoa kipeänä, kärsinyt hengitysvaikeuksista ja nähnyt viisi lääkäriä, heidät lähetettiin kotiin. Kaksi päivää myöhemmin, 2. helmikuuta, viisiviikkoinen vauva kuoli äitinsä käsivarsille perheen kotona Miramichissa.
– Hieroin hänen kättään ja se tuntui tavallista kylmemmältä. Menin paniikkiin. Kahmaisin hänet syliini ja aloin parkua, Tessa kertoo.
"Luotin, että vauva selviäisi yön yli"
Tessa kuitenkin uskoo, että hänen tyttärensä olisi voinut selvitä, jos heidät olisi päästetty sairaalaan ajoissa. Kuultuaan tulokset 1. helmikuuta äiti oli vaatinut, että Blayke otetaan sairaalahoitoon.
Tessan omalääkäri Hans oli soittanut Miramichin sairaalaan, mutta sieltä kerrottiin sairaalan ylittäneen jo kapasiteettinsa. Tessa olisi päässyt sairaalaan, jos hän olisi odottanut influenssapotilaita täynnä olevassa ensiavussa, mutta äidin mielestä se ei ollut oikea tapa toimia.
Tessa kertoo, että lääkäri kehotti häntä tuomaan lapsen seuraavana päivänä kello yksitoista takaisin vastaanotolle.
