Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

SaiPa hurmaa, mutta SM-liigassa on myös toinen iso ylpeydenaihe – Jyrki Aho voi katsella ylpeänä Kiekko-Espoota

6:32Lehdistötilaisuus: HIFK - Kiekko-EspooVideolla HIFK:n ja Kiekko-Espoon ottelun lehdistötilaisuus.Matti Raivio/All Over Press
Julkaistu 29.11.2024 07:45
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Jääkiekon SM-liigassa Lappeenrannan SaiPa kerää tällä hetkellä isoimmat otsikot – syystä. 12 ottelun voittoputki ja sarjan kärjessä oleminen sen jälkeen, kun seura on rämpinyt pari edellistä vuotta aivan sarjan pohjamudissa. Liigassa on myös toinen hieno tarina, joka ansaitsee mainintansa.

RAPORTTI: Se on siinä: SaiPa johtaa SM-liigaa – HIFK:n tappio varmisti huiman käänteen

LISÄÄ: HIFK:n tähti reagoi SaiPan jymytemppuun – "En tiedä, olisiko kesällä uskonut!"

Se löytyy Espoosta. Täksi kaudeksi Liigaan nostettu Kiekko-Espoo kaatoi torstaina HIFK:n 2–1 nousten Liigassa kolmanneksi.

Kiekko-Espoo on kerännyt alkukauden 26 ottelusta 48 pistettä. Se on vain kolmen pisteen päässä sarjan kärjessä olevista SaiPasta ja HIFK:sta.

Ei paha seuralta ja joukkueelta, joka meni lähestulkoon kauttaaltaan uusiksi kesän aikana.

Kiekko-Espoon päävalmentajalta Jyrki Aholta kyseltiin torstain HIFK-pelin jälkeen siitä, mistä espoolaisjoukkueen tämän hetken hyvä vire ja ”hyväoloisuus” kumpuaa.

– Totta kai tulokset auttavat asiaa. Silti, vaikka hävisimme varsin hyvän pelin jälkeen Ilvekselle, niin ilme oli hyvin samanlainen tuolla kopin sisällä. Se on tärkeää. Nyt tuli kaksi pistettä ja taas on peli tulossa – ei kannata liikaa jäädä tuleen makaamaan. Jätkät ovat tehneet hienosti hommia alusta asti, niin kuin kaikki muutkin tässä. Olemme tehneet erilaisia juttuja, joiden myötä voisimme olla tiiviitä. Se rakentuu myös siitä, että on kiva olla yhdessä ja että on tärkeä pelata Espoolle, Aho julisti ylpeänä.

Kiekko-Espoon matka jatkuu lauantaina, kun se kohtaa kotonaan Ilveksen.

Lisää Ahon ja HIFK:n päävalmentajan Ville Peltosen ajatuksia torstain Helsingin pelin jäljiltä jutun yläreunan videolta. 

Lisää aiheesta:

Hirvittävä fakta Raimo Helmisen SaiPasta – tämä vain lisää jäätävän tempun arvoaSM-liigan alkukauden sensaatio kyntää syvällä – riskiratkaisu maksoi kalliisti: "Sisällä ei paniikkia"Tässäkö on Kiekko-Espoon menestyksen salaisuus? "Sellainen sirkus tuolla kopissa"HIFK:n tähti reagoi SaiPan jymytemppuun – "En tiedä, olisiko kesällä uskonut!"Karri Kivi "monttu auki" SM-liigasensaatiosta – yllätys koitti myös helsinkiläisessä kaupassaLiigajoukkueen otteissa pohjakosketus – asiantuntijalta yllättävä ehdotus: "Pitäisikö ottaa enemmän jäähyjä?"
LiigaHIFKKiekko-EspooJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen17:45
    Sport

    Ville Nieminen pauhasi toisen Liiga-seuran pukukopissa – yksityiskohta pistää silmään

  • Eilen16:40
    HIFK

    Tuttu pelimies palaa HIFK:hon

  • Eilen16:13
    Ässät

    Kymmenen miljoonaa kankkulan kaivoon? Katastrofi uhkaa SM-liigajättejä

  • Eilen14:24
    JYP

    SM-liigasta tuttu maalivahti: Yllätyspaluu Suomeen

  • Eilen10:04
    KooKoo

    SM-liigaluotsi muisteli lämpimästi venäläistä – ”Neljä hyvännäköistä tyttöä katsomossa”