Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

HIFK:n tähti reagoi SaiPan jymytemppuun – "En tiedä, olisiko kesällä uskonut!"

1:07Iiro Pakarinen ja kauden 24:s osuma – HIFK rinnalleVideo: Iiro Pakarinen ja kauden 24:s osuma – HIFK rinnalleMatti Raivio/All Over Press
Julkaistu 28.11.2024 21:36
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Jääkiekon SM-liigan runkosarja lähestyy puolta väliä ja Helsingin IFK käy tällä hetkellä kärkitaistelua Lappeenrannan SaiPaa vastaan. Kaikkea sitä.

Kyseinen fakta on huimaava siksi, koska SaiPa on tarponut viime vuodet Liigan peräpäässä. Se on jo nyt kerännyt enemmän pisteitä kuin koko viime kaudella yhteensä.

Tänään torstaina eteen tuli huima piste, kun SaiPa kipusi sarjan kärkeen. Asia varmistui, kun IFK hävisi Helsingissä Kiekko-Espoolle 1–2. SaiPa taas voitti aiemmin torstaina HPK:n jatkoajalla 3–2.

RAPORTTI: Se on siinä: SaiPa johtaa SM-liigaa – HIFK:n tappio varmisti huiman käänteen

Joukkueet ovat nyt tasapisteissä (51) sarjan kärjessä. SaiPa on kuitenkin edellä, koska sillä on enemmän kolmen pisteen voittoja.

Runkosarjan puoliväli lähestyy ja käytte kärkitaistelua SaiPaa vastaan. Olisitko uskonut, että tällainen tilanne tulee vastaan, HIFK:n tähtihyökkääjä Iiro Pakarinen?

– Vähän riippuu toki siitä, että milloin tuosta kysyy. En tiedä, että olisiko kesällä uskonut! Totta kai nyt, kun olemme pelanneet muutamaan otteeseen heitä vastaan, ja kun on muutenkin seurannut vähän, että miten heillä ovat pelit menneet. Ei se sillä tavalla yllätys ole. He ovat pelanneet laadukkaasti ja olemme käyneet todella kovia vääntöjä heitä vastaan, Pakarinen vastaa MTV Urheilulle.

SaiPa on tällä hetkellä 12 ottelun mittaisessa voittoputkessa. HIFK:n oma, kahden pelin voittoputki katkesi torstaina, kovan Kiekko-Espoota vastaan käydyn vääntöpelin jälkeen.

– En tiedä, että nähtiinkö nyt hirveän laadukasta kiekollista peliä, mutta kovaa sai kamppailla. Hyvä joukkue oli vastassa ja he ansaitsivat voittonsa. Emme olleet ihan parhaimmillamme, mutta kaikki kunnia heille, Pakarinen mietti Kiekko-Espoo väännön jälkeen.

Juttu jatkuu kuvan alla.

1.04959902HIFK:n tähtihyökkääjä Iiro Pakarinen (kuvan punapaita) vääntämässä Kiekko-Espoota vastaan.Matti Raivio/All Over Press

HIFK:n oma peli on hieman tökkinyt maajoukkuetauon jälkeen. Tämän myötä muun muassa SaiPa on päässyt punapetojen tuntumaan ja nyt myös edelle.

– En tiedä, että mikä tuossa on ollut tauon jälkeen. Vaikea sanoa yksittäistä syytä. Ehkä se lähtee ihan perusjutuista: luistelutyöstä, tarjontapelistä, miten omista lähdetään ja niin edelleen. Emme ole olleet ihan samalla sivulla ja peli on ikään kuin katkeillut. Tuossa on yksi selittävä tekijä, Pakarinen perkaa.

Liigan maalipörssin johtaja Pakarinen iski tänään kauden 24. osumansa, kun hän toi HIFK:n tasoihin. Lokakuussa huimassa vireessä olleen Pakarisen oma tykitys on hieman hiipunut viimeisten viikkojen aikana.

– Pari peliä huilasin, mutta on tuossa itselläkin parantamisen varaa. En ole tyytyväinen omaan suorittamiseeni. Pitää katsoa peiliin, Pakarinen ilmoittaa jämäkästi.

– Pää on jotenkin hidas ja tuntuu, että on vähän myöhässä tilanteista. Pitää petrata, Pakarinen vaati itseltään.

HIFK:n pelit jatkuvat lauantaina, kun se kohtaa kotonaan huipputaistossa Tapparan.

LiigaHIFKKiekko-EspooSaiPaJääkiekkoUrheilu
Toimittajan kuva
Ilari Savonen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Kärpät tarttui "viimeiseen oljenkorteen" – suoraa puhetta SM-liigan alisuorittajastaSM-liigan sarjataulukossa muhii jännittävä trilleri – floppiseuran ongelmat ja paineet kasaantuvat: "Miten voi olla?"Karri Kivi häkeltyi hehkutetun SM-liigasuosikin velttoudesta: "Keväällä tuohon ei ole varaa"Jarno Pikkarainen iskee kiinni Ässien syöksyyn: "Miksi Järvinen on paras maalintekijämme?"Syksyn SM-liigakomeetta kovassa syöksyssä – asiantuntija täysin ymmällään: "Noin totaalinen muutos"SM-liigaseurasta paljastui raju vuotokohta – "Kun hän pelaa, ei tuo joukkue voita"

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen22:38
    Jääkiekko

    Ilveksen tähti sortui hölmöön tekoon – kurinpito syynää

  • Eilen19:57
    Jääkiekko

    Antti Raanta jätti kaukalon tuskissaan – uutta tietoa

  • Eilen18:31
    Jääkiekko

    Veli-Matti Savinaiselta raivoisa ulosajoepisodi! Valtavat jäähyminuutit

  • Eilen17:35
    Jääkiekko

    Paha näky: Antti Raanta ulos

  • Eilen17:05
    Raimo Helminen

    Raimo Helmisen ulosajolle täystyrmäys! – "Kaivoi tahallaan"