Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sähköautolla Viroon? Nämä asiat on hyvä tietää lataushommista Suomenlahden tuolla puolen

4:17Tallinnan-tunnelihanke odottaa ratkaisun hetkiä – Peter Vesterbackan mukaan junaliikenne voisi kulkea jo 2024Pääseekö Viroon tulevaisuudessa tunnelia pitkin? Projektin puuhamies Peter Vesterbacka kertoi MTV Uutisille viime kesänä, että junaliikenne Tallinnaan voisi käynnistyä jo vuonna 2024.
Julkaistu 31.12.2021 14:03

MTV LIFESTYLE – KAUPPALEHTI

Viroon suuntaaminen sähköautolla ei vaadi sen suurempaa jännittämistä latauksen onnistumisesta.

Viro on suomalaisten suosikkilomamaa, ja yhä useammin sinne lähdetään ladattavalla autolla. Mutta miten lataaminen Virossa sujuu suomalaiselta, asiaan etukäteen varautumattomalta sähköautoilijalta loppuvuodesta 2021?

Sähköautoilijat painottavat usein matkan suunnittelun oleellisuutta onnistuneen reissun edellytyksenä. Pitäisi katsoa latauspaikat, ja suunnitella reittiä niiden, sekä mahdollisesti omien jo olemassa olevien latausoperaattoriasiakkuuksien mukaan. Mutta eikö se vie kaiken oleellisen auton tarjoamasta vapaudesta matkata?

Liian myöhään heränneelle, laivaan juuri ja juuri ennättäneelle, mitään suunnittelemattomalle, Pärnuun tai johonkin suuntaavalle, ja vähäisillä akkuvarannoilla Tallinnan satamaan saapuvalle perheautoilijalle T1 Mall of Tallinn on yksi varteenotettava AC-latauspaikka. Tesla Supercharger löytyy esimerkiksi Kaunasesta.

Lue myös: KL: Hyundain ja Kian uusissa sähköautoissa mystisiä talviongelmia – valmistajat selvittävät

Valtatiellä 11 Tallinnasta etelään ajettaessa käyttämättä jää esimerkiksi Olerex-huoltamon pihan Enefit Voltin latausasema.

Latauspisteet-sovellus ei ihan ajan tasalla Viron osalta

Ajossa oleva Ford Mustang Mach-E pystyy vastaanottamaan peruslatausta 11 ja pikalatausta 150 kilowatin teholla. Tallinnan ja Pärnun puolivälissä möllöttävän Märjamaan Ionityn CCS-tasavirtapikalatausaseman 350 kilowatin huipputehoja ei tällä kertaa akkuvarauksen puolesta tarvittaisi, mutta siinä nyt kuitenkin ladataan, kun eteen sattui. Tilaa on, ja oletettavalla teholla tippuu. Vikkelän kilowattitunnin hinta on 0,99 euroa. CCS-töpseleitä on tarjolla kaksi.

Käy myös ilmi, että sinänsä mainio Latauspisteet-sovellus ei ole aivan ajantasainen. Tallinna-Rummu-Pärnu-matkalla on lokakuussa enemmän pistokkeita kuin sovellukseen on merkitty.

Pärnusta löydämme pienellä etsimisellä kolme pikalaturia, joissa on CCS-liitin. Näistä yksi toimii vain virolaisella Enefit Volt -sovelluksella, toinen Barking tai Charge&Drive -sovelluksella ja kolmas CloudCharge -sovelluksella.

Esimerkiksi Tallinnasta ja Tarttosta löytyy Eleportin latureita, jotka toimivat Virran sovelluksella ja RFID-tunnisteella. Konstit on monet, ja lataamista sävyttää jopa Suomea suurempi monikirjavuuden sekamelska.

Parhaillaan latausverkostoaan laajentavalla Alexela Groupilla on suomalaiselle Virossa lataavalle lataustapahtumaa helpottavia uutisia. Yhtiön latauspisteistä löytyy nyt ja tulevaisuudessa myös QR-koodi, jonka puhelimella skannaamalla pääsee suorittamaan maksutapahtuman tavallisen nettiostostapahtuman tapaan, ilman tietyn latausoperaattorin älypuhelinsovelluksen asentamista ja rekisteröitymistä, tai RFID-tunnisteiden hankkimista etukäteen.

Alexela avasi lokakuun lopussa oman sähköautojen lataussovelluksen ja uuden suuren latausaseman Paiaristin latauspaikkaan (tunnetaan myös nimellä Tikupoiss), johon se asensi jo syyskuussa suomalaisen Kempowerin laturit. Tämä nosti latauspisteiden määrän kahdesta kahdeksaan. Se onkin Baltian suurin pikalatausasema.

Lue myös: "Hintaa lataukselle näyttää kertyvän 272 euroa" – tämän sähköauton akku täyttyy supernopeasti, mutta tarkkana saa silti olla

"Verkostomme kattavuus Virossa on käytännössä olematon"

Viroon sähköautoilevan kannattaa tukeutua oman auton latauspalveluun, jos sellainen on saatavilla. Ford-kuskina tällä matkalla käytettiin FordPass-sovellusta ja -maksukorttia. Hotelli Pärnussa yllätti tarjoamalla asiakkaan käyttöön ilmaiseksi pihalla seisovaan latauslaitteeseen sopivan Eleportin maksukortin.

Suomalaisille tutuista toimijoista Plugsurfing arvioi toimitusjohtaja Tatu Kullan mukaan parhaillaan astumista Baltian maiden pelikentälle.

– Tällä hetkellä verkostomme kattavuus Virossa, Latviassa ja Liettuassa on käytännössä olematon, hän sanoo.

Rechargella on lokaatiopartnereita, joilla on liiketoimintaa myös kaikissa Baltian maissa. Sillä ei kuitenkaan ole yhtään omaa latausasemaa Baltiassa.

– Eikä asia ole lähitulevaisuuden näköpiirissäkään, Rechargen maajohtaja Sami Saarilahti sanoo Kauppalehdelle.

– K-Latauksen toiminnot keskittyvät Suomen markkinoille eikä suunnitelmia Baltiaan ole, vastaa puolestaan johtaja Iiro Määttänen Kesko Groupista.

Viron latausasioista enemmän kiinnostuneiden kannattaa seurata informatiivista Elektriautod Eestis -Facebook-ryhmää.

Lue myös: Tällä härvelillä lataat sähköautoa kotona nopeammin – asentamiseen ei tarvita ammattilaista

Lisää aiheesta:

Nyt voit ladata autoasi Teslan Superchargerilla, vaikka et Teslalla ajaisikaan – tässä kaikille avointen pikalatureiden sijainnit ja hinnatMiksei tämä taikanappi ole jokaisen Suomessa myytävän sähköauton vakiovaruste? – "Ajattelimme, että se olisi kätevä""Hintaa lataukselle näyttää kertyvän 272 euroa" – tämän sähköauton akku täyttyy supernopeasti, mutta tarkkana saa silti ollaPohjoiseen lisää sähköautojen pikalatureita: "Keskimääräinen lataustauko lyhenee noin 15 minuuttiin"Teslan iso myyntivaltti jäämässä historiaan tänä syksynä? Voi aiheuttaa närkästystä myös autojen omistajissaNäin sähköauto pelittää arkikäytössä ja pidemmillä reissuilla – jos kotoasi ei löydy latausmahdollisuutta, sähköauto ei välttämättä ole paras ratkaisu
SähköautotAuton lataaminenMatkailuViroTallinnaKauppalehtiAutot
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sähköautot
  • 6.10.10:08
    Tulipalot

    Palomestari tyrmää ladattavien autojen paloihin liittyvän myytin – sen sijaan nämä mokat voivat sytyttää ajokkisi

  • 5.10.06:38
    Auton vakuutukset

    Ovatko sähköautojen tulipalot lisääntyneet? Näin vastaa vakuutusyhtiö

  • 3.10.10:52
    Tulipalot

    Sähköautoihin liittyy huonosti tunnettu paloriski

  • 3.10.10:25
    Kerava

    Keravan Prisma suljettu sähköautopalon vuoksi – tämä tilanteesta nyt tiedetään

  • 27.9.15:56
    Auton verot

    Kilometrimaksu autoveron tilalle? Oikeudenmukaisuus huolettaa autoilijoita: "Hirveä lovi tilipussiin"