Saga Vanninen otti oman seitsenottelusuorituksensa raskaasti Tokion MM-kisoissa, itku tuli kilpailun jälkeen. Vanniselle yksi hetki oli kahden päivän urakan aikana erittäin raskas.
Vanninen oli pettynyt tekemiseensä jo seitsenottelun avauspäivän jälkeen, mutta toisen päivän avauslaji pituushyppy meni sen verran kehnosti, että se otti henkisesti poikkeuksellisen lujille.
– Yllättävän vaikea oli kerätä itsensä pituuden jälkeen. Ei ole ollut aikaisemmin noin pahaa fiilistä, että se meni jotenkin ihon alle, Vanninen kertoo tuntemuksistaan.
Valmentaja Erki Nool vahvisti, että hänen suojattinsa oli kuin maansa myynyt vielä kolme tuntia kisan jälkeen.
– Onneksi kaivoi taskusta tuollaisen keihästuloksen. Ja 800 metriä meni hyvin. Ne pelastivat vähän, Nool kommentoi.
Vanninen otteli pisteet 6396, mikä jää hänen Suomen ennätyksestään 167 pistettä. Tulos ei ole mikään katastrofi, mutta Vanniselle se oli jättimäinen pettymys.
– Olen tosi pettynyt. Oli minun isoin epäonnistumiseni, Vanninen sanoo viitaten uraansa.
Etenkin se tieto otti päähän, että pronssimitali irtosi pistein 6581, joka oli ehdottomasti Vannisen ulottuvilla.
– Se juuri eniten ehkä harmittaakin.Tuollaisia tuloksia pitäisi tehdä kisasta toiseen, mutta nyt oli vaan kaksi huonoa päivää.

