Sadattuhannet osoittivat mieltä Gazan puolesta Roomassa

Mielenosoittajat kantavat lakanaa, jossa kehotetaan punaisin kirjaimin lopettamaan kansanmurha Gazassa.
IMAGO/Stefano Montesi/ All Over Press
Julkaistu 08.06.2025 06:46

MTV UUTISET – STT

Italian pääkaupungissa Roomassa sadattuhannet mielenosoittajat vaativat lauantaina loppua Israelin veriselle hyökkäykselle Gazassa.

Järjestäjät arvioivat paikalla olleen noin 300 000 ihmistä. Viranomaiset eivät ole tarjonneet omaa arviota osallistujien määrästä.

Oppositiopuolueiden koolle kutsumassa mielenosoituksessa syytettiin lisäksi Italian pääministerin Giorgia Melonin hallitusta osallisuudesta Gazan tapahtumiin.

– Lopettakaa verilöyly, lopettakaa osallisuus, luki mielenosoittajien kantamassa leveässä banderollissa.

Demokraattisen puolueen (PD) johtajan Elly Schleinin mukaan mielenilmauksen tarkoituksena oli todeta, että palestiinalaisiin kohdistuva verilöyly ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun hallituksen rikokset saavat riittää. Samalla oli määrä näyttää maailmalle "toinen Italia".

– Italia, joka ei pysy hiljaa, kuten Melonin hallitus. Italia, joka sen sijaan haluaa rauhaa, haluaa välitöntä aselepoa, kaikkien panttivankien vapauttamista, humanitaarista apua ja haluaa Palestiinan valtion tunnustamista, Schlein sanoi.

Melonin Israel-kritiikki vaisua

Oppositio on painostanut pääministeri Giorgia Melonia tuomitsemaan Israelin toimet Gazassa, mutta hänen kritiikkinsä Israelia kohtaan on ollut vaisuhkoa.

Viime kuussa Meloni kutsui Gazassa vallitsevaa humanitaarista tilannetta yhä dramaattisemmaksi ja perusteettomammaksi. Hän sanoi lisäksi käyneensä usein vaikeita keskusteluja Netanjahun kanssa, mutta lisäsi, että "Israel ei aloittanut vihamielisyyksiä".

Pääkaupunkiin kokoontui lauantaina mielenosoittajia useista osista Italiaa. Mukana oli myös genovalainen asianajaja Gabriella Branca.

– On sietämätöntä todistaa 60 000 ihmisen, mukaan lukien 20 000 lapsen, verilöylyä. Meidän on sanottava, että nyt riittää, hän kertoi uutistoimisto AFP:lle.

Gazalaisviranomaisten mukaan Israel on surmannut noin 20 kuukauden aikana lähes 55 000 ihmistä Gazassa. Israel alkoi moukaroida Gazaa vuoden 2023 lokakuussa sen jälkeen, kun Gazaa hallitseva äärijärjestö Hamas oli tehnyt Israeliin hyökkäyksen, jonka yhteydessä sai Israelin viranomaisten mukaan surmansa noin 1 200 ihmistä.

Muun muassa YK:n erityiskomitea on arvioinut, että Israelin sodankäynnin menetelmät Gazassa täyttävät kansanmurhan tunnusmerkit

"Netanjahu jatkaa panttivankien uhraamista"

Israelissa vuorostaan tuhannet ihmiset kokoontuivat Tel Aviviin vaatimaan Gazassa olevien panttivankien vapauttamista lauantaina. Väkijoukko vaati kattavaa sopimusta panttivankien palauttamiseksi.

– Kansa valitsee panttivangit, väkijoukko huusi.

Aiemmin lauantaina Hamas oli julkaissut valokuvan yhdestä kaistalla olevasta panttivangista, jonka terveydentila vaikutti olevan heikko. Hamas varoitti, ettei hän selviäisi hengissä.

Hänen äitinsä Einav Zangauker kritisoi lauantaisessa kokoontumisessa pääministeri Netanjahua.

–  En kestä enää tätä painajaista. Kuoleman enkeli, Netanjahu, jatkaa panttivankien uhraamista, AFPTV:n kuvamateriaali näytti Zangaukerin sanoneen.

Hamasin Israeliin 7. lokakuuta 2023 tehdyssä hyökkäyksessä otetuista noin 250 panttivangista päälle 50 on vielä Gazan alueella. Israelilaisviranomaisten mukaan heistä kolmisenkymmentä on jo kuollut.

Tuoreimmat aiheesta

Italia