Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
AFP / Lehtikuva
Julkaistu 16.05.2021 08:10

MTV UUTISET – STT

Tuhannet ihmiset osoittivat palestiinalaisille lauantaina tukeaan Pohjois-Amerikassa. Mielenosoittajat vaativat loppua Israelin iskuille Gazan kaistalla.

Mielenosoituksia oli Yhdysvalloissa muun muassa Bostonissa ja Washingtonissa. Kanadassa useat tuhannet osoittivat mieltään Montrealissa ja tuomitsivat Israelin toimet Gazassa sotarikoksina.

Israelin iskuissa Gazaan on kuollut palestiinalaisviranomaisten mukaan tähän mennessä ainakin 145 ihmistä. Kuolleista 41:n kerrotaan olevan lapsia. Israelissa on uusimman konfliktin aikana kuollut ainakin kymmenen ihmistä.

Noin kaksituhatta ihmistä kokoontui New Yorkin kaupungissa sijaitsevaan Brooklyniin ja huusi yhteen ääneen loppusointuisia iskulauseita. Väkijoukko heilutti palestiinalaislippuja ja kantoi kylttejä, joissa luki muun muassa "Loppu Israelin apartheidille" ja "Vapautta Gazalle".

Monet mielenosoittajista olivat sonnustautuneet musta- ja punavalkoisiin keffiyeh-huiveihin. Autoilijat soittivat torviaan ja moottoripyöräilijät revittivät moottoreitaan. Mielenosoittajat ottivat haltuunsa kadun alueella, jossa on paljon arabiväestöä.

Myös monet juutalaiset olivat saapuneet paikalle ja julistivat kylteissään "Ei minun nimissäni" ja "Solidaarisuutta Palestiinalle".

–  Olen täällä, koska haluan palestiinalaishengen olevan samanarvoinen kuin israelilaisen, eikä se tänä päivänä ole, 35-vuotias Emraan Khan sanoi heiluttaessaan palestiinalaislippua.

Khanin mukaan on ilmiselvää, kuka on syypää, kun toisella osapuolella on asearsenaalissaan ydinaseita ja toisella "kiviä kantavia kyläläisiä".

"Uhria ei tulisi syyttää väkivaltaisuuksista"

"Haluan palestiinalaishengen olevan samanarvoinen kuin israelilaisen, eikä se tänä päivänä ole" – tuhannet osoittivat tukeaan palestiinalaisille Pohjois-Amerikassa

New Yorkissa jo 50 vuotta asuneen 73-vuotiaan Mashhour Ahmadin mukaan uhria ei tulisi syyttää väkivaltaisuuksista.

–  Pyydän herra Bidenia ja hänen hallintoaan lopettamaan tappamisen tukemisen. Tukekaa uhreja, lopettakaa sorto, hän sanoi ja kuvaili Israelin armeijan viimeaikaisia toimia kansanmurhaksi.

Yhdysvaltain presidentti Joe Biden keskusteli lauantaina sekä Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun että palestiinalaisten presidentin Mahmud Abbasin kanssa.

Biden kertoi Netanjahulle olevansa vakavasti huolissaan väkivallan kiihtymisestä Israelin ja palestiinalaisten välillä. Samalla hän kuitenkin sanoi tukevansa voimakkaasti Israelin oikeutta puolustautua "Hamasin ja muiden terroristijärjestöjen" rakettihyökkäyksiä vastaan, kertoi Valkoinen talo.

Abbasille Biden korosti, että Hamasin rakettitulen Israeliin on loputtava.

YK:n turvallisuusneuvoston on määrä kokoontua jälleen sunnuntaina keskustelemaan Israelin ja palestiinalaisten välisistä yhteenotoista. Turvallisuusneuvosto on kokoustanut asiasta jo kahdesti tällä viikolla, mutta ei ole saanut aikaan yhteistä lausuntoa Yhdysvaltain vastustuksen vuoksi. Yhdysvallat on Israelin läheinen liittolainen.

Yhdysvaltain edustajainhuoneen kongressiedustaja Ilhan Omar kritisoi Twitterissä Yhdysvaltain jarrutustoimia turvallisuusneuvostossa.

–  Kuvottavaa ja moraalitonta, miten Yhdysvallat tukee tätä väkivaltaista verenvuodatusta, Omar kirjoitti.

–  En tiedä mitään muuta hetkeä, jolloin Yhdysvallat olisi aktiivisesti estänyt tulitauon ja antanut siviilien tulla teurastetuksi.

Solidaarisuutta katastrofin päivänä

Mielenosoituksia järjestettiin päivänä, josta palestiinalaiset käyttävät myös nimeä Nakba eli katastrofi. Kyseisenä päivänä muistellaan sitä, miten sadat tuhannet palestiinalaiset joutuivat lähtemään kodeistaan Israelin perustamisen yhteydessä vuosina 1947–1948.

Pohjois-Amerikan lisäksi ainakin Ateenassa, Pariisissa, Madridissa ja Lontoossa järjestettiin lauantaina tukimielenosoituksia palestiinalaisille.

Pariisissa poliisi käytti ilman lupaa järjestetyn mielenosoituksen yhteydessä tuhansien mielenosoittajien joukon hajottamiseen muun muassa kyynelkaasua ja vesitykkejä.

–  Tekö estätte minua osoittamasta solidaarisuutta kansalleni, vaikka kylääni pommitetaan, sanoi 23-vuotias Mohammad poliisille.

Berliinissä mielenosoittajat vaativat Israelin boikotoimista Neuköllnin kaupunginosassa, jossa on paljon myös turkkilaista ja arabitaustaista väestöä. Osa mielenosoittajista heitti poliisia katukivillä ja useita otettiin kiinni.

Suur-Lontoon poliisi puolestaan kertoi yhdeksän poliisin loukkaantuneen hajottaessaan väkijoukkoja Israelin suurlähetystön ulkopuolella Kensingtonissa. Poliisin mukaan yhteensä 13 ihmistä otettiin kiinni mielenosoituksen yhteydessä.

Järjestäjien mukaan jopa 150  000 ihmistä olisi saapunut osoittamaan mieltään, mutta poliisi ei ole onnistunut vahvistamaan mitään lukemaa.

Poliisin mukaan päivän aikana järjestetyt mielenilmaukset olivat olleet pitkälti rauhanomaisia, mutta osa mielenosoittajista oli heitellyt esineitä poliiseja kohti.

Lue myös: Päivi Räsänen nostaisi Israelin lipun Valtioneuvoston salkoon

Lisää aiheesta:

Israelissa asuva suomalainen MTV:lle: Jos rauhaa ei synny, jatketaan sotaaSadattuhannet osoittivat mieltä Gazan puolesta RoomassaIsraelissa väitetysti yli 150 000 osallistui mielenosoitukseenSadattuhannet marssivat Lontoossa Palestiinan puolesta: Poliisi ottanut kiinni satoja ihmisiä – MTV seuraa Israelin ja Hamasin sotaaEU:n von der Leyen ja USA:n Austin vierailevat IsraelissaIsraelissa yhä harvempi on uskonut sopuun – tutkijan mukaan Hamasin hyökkäys saattoi koventaa mielipiteitä
IsraelPalestiinaMielenosoitusKanadaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israel
  • Eilen17:19
    S-ryhmä

    IL: S-ryhmä tehnyt hiljaisuudessa päätöksen israelilaisten tuotteiden poistamisesta

  • Eilen15:07
    Saudi-Arabia

    Katso, miten Trump puolusteli murhasta epäiltyä saudiprinssiä Valkoisessa talossa

  • ti22:38
    Ukrainan sota

    Pentagon: USA voi myydä Ukrainalle Patriot-ilmapuolustusjärjestelmän

  • ti06:01
    Politiikka

    Kysely: Kansa rakastaa presidenttejään – hallitukselle murska-arvio

  • ma23:24
    Hävittäjät

    Trump: Yhdysvallat aikoo myydä F-35-hävittäjiä Saudi-Arabialle